Wycieczka do Borówek

Pod koniec września, dzięki współpracy z Miejskim Centrum Edukacji Ekologicznej, grupa starszaków pojechała na wycieczkę do Ekomuzeum "Wrzosowa Chata" w Borówkach.

Przedszkolaki uczestniczyły w warsztatach, w ramach których przygotowały zapachowe woreczki, mające ułatwiać oddychanie oraz służyć odprężeniu po trudach dnia :-)

Najpierw należało wybrać wkład, czyli trzeba było powąchać suszone kwiatki i zioła (np. nagietek, lawenda, rozmaryn, mięta).

Alan wybiera pachnące ziółka

Następnie Panie przygotowały woreczki, które dzieci uzupełniały wybranym wkładem:

Zuzia przygotowuje się do pracy

Zosia tworzy swój woreczek

Także Panie miały możliwość uczestniczyć w warsztatach, z czego ochoczo skorzystały:

Pani Beatka i Pani Ela nie próżnują

Kolenym punktem wycieczki był spacer po lesie. Choć aura nas nie rozpieszczała (ale nie padało!), spotkała nas miła niespodzianka na samym wejściu do lasu -

Maślaczek!

przywitał nas maślaczek :-) Przy okazji przypomnieliśmy sobie budowę grzybów oraz porozmawialiśmy o grzybach jadalnych i trujących.

Z chęcią przemierzaliśmy leśne ścieżki, wdychając cudowne leśne zapachy. Prym wiódł świerkowy olejek eteryczny :-)

Na spacerku

Gdzie ta wiewióreczka?

W lesie czekało na nas więcej niespodzianek. Udało nam się zobaczyć całkiem spore mrowisko:

mrowisko

mrowisko 2

Pierwsze krople deszczu zastały nas przy lipie "Wróżce".  Ponoć spełnia one wypowiedziane przy niej życzenia. Starszacy stwierdzili, że nie zaszkodzi spróbować, po czym uciekli pod dach. A tam, przy strzelających z kominka iskierkach, czekał na nas gorący poczęstunek. Cóż, świeże powietrze zaostrza apetyt, więc wszyscy zajadali ze smakiem kiełbaski z ogniska.

poczęstunek

kiełbaski

I tak nasza wycieczka dobiegła końca. Bardzo dziękujemy Pani Kasi Graczyk z MCEE za umożliwienie nam wzięcia w niej udziału oraz za pomoc w organizacji i przede wszystkim za bardzo ciekawe opowieści o cudach naszej polskiej przyrody i sposobach jej ochrony.