59-700 Boleslawiec

Tel: (075) 612 13 01

Miejskie Przedszkole Publiczne nr 1 w Bolesławcu

Wycieczka do Borówek

    Pod koniec września, dzięki współpracy z Miejskim Centrum Edukacji Ekologicznej, grupa starszaków pojechała na wycieczkę do Ekomuzeum "Wrzosowa Chata" w Borówkach. 

     Przedszkolaki uczestniczyły w warsztatach, w ramach których przygotowały zapachowe woreczki, mające ułatwiać oddychanie oraz służyć odprężeniu po trudach dnia :-)

     Najpierw należało wybrać wkład, czyli trzeba było powąchać suszone kwiatki i zioła (np. nagietek, lawenda, rozmaryn, mięta).

Alan wybiera pachnące ziółka

 

Następnie Panie przygotowały woreczki, które dzieci uzupełniały wybranym wkładem:

Zuzia przygotowuje się do pracy

 

 

Zosia tworzy swój woreczek

 

      Także Panie miały możliwość uczestniczyć w warsztatach, z czego ochoczo skorzystały:

 

Pani Beatka i Pani Ela nie próżnują

   

 

  Kolenym punktem wycieczki był spacer po lesie. Choć aura nas nie rozpieszczała (ale nie padało!), spotkała nas miła niespodzianka na samym wejściu do lasu - 

 

Maślaczek!

 

przywitał nas maślaczek :-) Przy okazji przypomnieliśmy sobie budowę grzybów oraz porozmawialiśmy o grzybach jadalnych i trujących.

 

    Z chęcią przemierzaliśmy leśne ścieżki, wdychając cudowne leśne zapachy. Prym wiódł świerkowy olejek eteryczny :-)

Na spacerku

 

 

 

Gdzie ta wiewióreczka?

 

    W lesie czekało na nas więcej niespodzianek. Udało nam się zobaczyć całkiem spore mrowisko:

 

mrowisko

 

 

mrowisko 2

 

       Pierwsze krople deszczu zastały nas przy lipie "Wróżce".  Ponoć spełnia one wypowiedziane przy niej życzenia. Starszacy stwierdzili, że nie zaszkodzi spróbować, po czym uciekli pod dach. A tam, przy strzelających z kominka iskierkach, czekał na nas gorący poczęstunek. Cóż, świeże powietrze zaostrza apetyt, więc wszyscy zajadali ze smakiem kiełbaski z ogniska. 

poczęstunek

 

kiełbaski

 

 

      I tak nasza wycieczka dobiegła końca. Bardzo dziękujemy Pani Kasi Graczyk z MCEE za umożliwienie nam wzięcia w niej udziału oraz za pomoc w organizacji i przede wszystkim za bardzo ciekawe opowieści o cudach naszej polskiej przyrody i sposobach jej ochrony.