59-700 Boleslawiec

ul. Jana Pawła II 50 d

Tel: (075) 612 13 01

 

Miejskie Przedszkole Publiczne nr 1 w Bolesławcu

godło

Z wizytą w grupie VI

           Grudzień to miesiąc, który w sercu zostawia najcieplejszy  ślad. Choć zima w kalendarzu rozgościła się na dobre, my wciąż czekamy na śnieg! Już nawet bawimy się w bałwankową rodzinę, może ktoś nas usłyszy? Ta prosta zabawa w kole daje nam wiele frajdy, a im więcej nas, tym weselej, i tym więcej zwrotek panie muszą improwizować  Mrugnięcie  Tekst do zabawy poniżej:
 
„Bałwankowa rodzina”
Stoisz smutny nasz bałwanku
Ze spuszczoną głową.
Pewnie chciałbyś mieć przy sobie
Panią bałwankową.
„Oj tak tak, oj tak tak,
Dobrej żony wciąż mi brak.
Oj tak tak, oj tak tak
Dobrej żony brak!”
Ma korale z jarzębiny
Bałwankowa żona,
Ale łatwo poznać z miny,
Że jest czymś zmartwiona.
„Oj tak tak, oj tak tak,
Mego synka jeszcze brak.
Oj tak tak, oj tak tak
Mego synka brak!”
Stoi bałwan z bałwankową,
W środku zaś bałwanek,
Jeszcze chwilka i rozpoczną
bałwankowy taniec.
„Oj tak tak, oj tak tak,
Przydałby się jeszcze brat.
Oj tak tak, oj tak tak,
Przydałby się brat!”
Już wesołe dwa bałwanki
Tańczą z rodzicami
I my także się pobawmy
Razem z bałwankami.
„Oj tak tak, oj tak tak,
Zatańcz z nami raz i dwa.
Oj tak tak, oj tak tak,
Zatańcz raz i dwa!”
 
        Na początku grudnia poznawaliśmy prace górników – oglądaliśmy ilustracje kopalni, procesu wydobycia węgla, górniczych maszyn, narzędzi i strojów – codziennego i paradnego. Dzieliliśmy się naszymi opiniami na temat pracy górników, niebezpieczeństw z nią związanych. Poznawaliśmy także odnawialne źródła energii. Starszaki bez problemów wymieniali elektrownie wiatrowe, wodne, panele słoneczne jako źródła „czystego” prądu. 
 
     Nasz alfabet wzbogaciliśmy o kolejne litery –„k, K” i „y, Y”. Ćwiczymy czytanie sylab. Uwielbiamy kodować, a ten przykład kodu jest dla nas szczególnie wymagający, ale rozmawiamy o tym, jak bardzo potrzebny, próbujemy zatem mierzyć się z naszymi trudnościami. Ale wymagamy przy tym wielkiego wsparcia! Jednak postępy nasze własne i naszych kolegów motywują nas do ciężkiej pracy. 
 
      Liczenie do 10, oprócz kilku przypadków, mamy już opanowane do perfekcji. Próbowaliśmy liczyć do 100! Oj, niektórzy połknęli bakcyla i mogliby liczyć co chwila  W końcu taka umiejętność to powód do dumy Uśmiech
 
      Dni tygodnia też nie stanowią już dla nas dużego problemu. Walczymy z miesiącami, wyjaśniamy skąd wzięły swoje nazwy. Mamy przy tym wiele radości, nasza wyobraźnia i kreatywność zaskakują nas przy każdej okazji Wyluzowany
       Coraz lepiej rozróżniamy strony. Odkąd poznaliśmy literkę „l” jest nam zdecydowanie łatwiej.
 
      W grudniu rozwijamy także nasze muzyczne umiejętności. Śpiewamy kolędy – „Wśród nocnej ciszy” i „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, a tą pierwszą gramy na kolorowych dzwonkach. W pojedynkę udaje się nam bez błędu, za to synchronizacja paru osób to wyzwanie, które coraz lepiej nam wychodzi. I to kolejny powód do dumy i wiary we własne umiejętności. A jak przy tym wychodzi nam nauka cierpliwości! 
 
       Nasza sala zamieniła się w cudowny las – wszędzie wiszą nasze prace z choinkami. Oj, wcale nie było tak łatwo je wykonać. Wycinanie i składanie wg wzoru wymagało od nas wiele uwagi, cierpliwości, a czasem trudu spróbowania jeszcze raz, gdy nie byliśmy zadowoleni z efektów. Wspaniale wtedy zachowali się nasi koledzy, którzy nas pocieszali i pomagali nam przy trudniejszych etapach prac. Nasza grupa robi się coraz bardziej zżyta i łatwiej nam współpracować ze sobą. I najważniejsze, lubimy to Uśmiech
 
     Na koniec przygotowaliśmy także krótki występ dla naszych rodzin. Choć w taki sposób mogliśmy się „spotkać” i złożyć sobie świąteczne życzenia. Mimo trudnych czasów, mamy nadzieje, że Nowy Rok przyniesie nam wiele radości, satysfakcji i powodów do dumy. 
 
 
<oprac. A. Taranek>