ul. Jana Pawła II 50 d

Z wizytą w grupie III

Drodzy Rodzice!

W styczniu witaliśmy Nowy Rok. Rozmawialiśmy o postanowieniach noworocznych i sposobach mierzenia czasu. Przypominaliśmy sobie i poznawaliśmy nazwy pór roku, miesięcy i dni tygodnia. W związku z tym uczyliśmy się piosenki ,,Tydzień ma siedem dni’’ i ,, Muzyka zegara’’ a także słuchaliśmy wiersz ,,Tydzień” Jana Brzechwy.

Przedszkolaki dowiedziały się, czym są postanowienia noworoczne i mogły powiedzieć, co chciałyby w nowym roku zrobić lub zmienić, próbując w ten sposób planować swoją przyszłość. Rozmawialiśmy o zegarach, do czego służy, jakie są rodzaje zegarów i jakie dźwięki wydają, dlaczego zegar ma wskazówki, czy wszystkie zegary je mają oraz czy istnieją od zawsze. Dzieci przypominały sobie nazwy i cechy charakterystyczne pór roku, śpiewaliśmy też nazwy miesięcy na melodię ,,Panie Janie” i utrwalaliśmy dni tygodnia.

Słuchaliśmy wierszy ,,Śnieżek” Małgorzaty Strzałkowskiej i ,,Zaczarowany ogród” Tadeusza Kubiaka, śpiewaliśmy i bawiliśmy się przy zimowej piosenkę ,,Na sanki”. Dzieci poznawały zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla zimy (mróz, śnieg, lód), bawiły się w śnieżynki i w pingwina i malowały śnieżynki. Na podstawie opowiadania zastanawiały się, jak się ubrać, gdy jest zimno na dworze (nie za ciepło, nie za zimno). Dowiedziały się, co można zrobić ze śniegu i sprawdziły to doświadczalnie.

Sporo czasu poświęciliśmy na przygotowanie prezentów dla Babci i Dziadka z okazji ich Święta. Dzieci uczyły się wypowiadać na temat babci i dziadka, rysowały obydwoje dziadków. Dowiedziały się, w jaki sposób okazywać szacunek wobec osób starszych, okazywać uczucia i wzmacniać więzi rodzinne. Dzieci poznały piosenkę ,,Dla Babci i Dziadka”.

Ostatni tydzień stycznia spędziliśmy na przygotowaniach do balu karnawałowego. Rozmawialiśmy o postaciach, za które dzieci się przebiorą. Wspólnie dekorowaliśmy salę ozdobami karnawałowymi. Wykonaliśmy kolorowe maski i ozdabialiśmy je brokatem, piórkami i kolorowymi ozdobami.

Wszyscy wesoło bawiliśmy się na balu, a w przerwie mogliśmy się posilić drobnymi przekąskami przygotowanymi przez rodziców. Wszystko to uwiecznione zostało na naszej sesji fotograficznej.

<oprac.: W. Matyjewicz>