ul. Jana Pawła II 50 d

Z wizytą w grupie III

Drodzy Rodzice !

Miesiąc luty zaczął się nam baśniowo. Nasze dzieci odkrywały na nowo postacie z bajek i legend. Wysłuchały pięknej polskiej legendy o „Śpiących rycerzach” z tatrzańskich gór oraz o „Smoku Wawelskim”. Wysłuchaliśmy również słuchowisk min. o „Kocie w Butach” i „Kopciuszku”. Starałyśmy się przybliżyć dzieciom różne ciekawe formy obcowania z literaturą, z opowieściami. Nasza uwaga skupiła się głównie na słuchaniu historii, na pobudzaniu wyobraźni przez wyłączenie gotowych obrazów oraz interpretacji, a wyostrzeniu zmysłu słuchu oraz koncentracji uwagi. Dzieci poznały również dawne sposoby prezentacji obrazu, bajki za pomocą muzealnego rzutnika taśm filmowych.

Od legend do pradziejów – bo czy smok wawelski nie mógł być podobny do olbrzymiego jaszczura – dinozaura?! Poznaliśmy nowe słowa związane z życiem dinozaurów, z pracą archeologa, bawiliśmy się w jaskiniowców – przy tym doceniliśmy wygodny współczesny świat, w którym to słowo „polowanie” nabiera już zupełnie innego znaczenia Mrugnięcie. Rozpoznawaliśmy dawne sposoby podróżowania i wciąż się zastanawiamy jak można było zjeżdżać rowerem z tak olbrzymim kołem i to w dodatku bez przerzutek Zaskoczony, albo balonem, czy też pociągiem z lokomotywą napędzaną węglem. A komputer – z maszyny tak ogromnych rozmiarów jak nasza sala zmienił się  w podręcznego laptopa, a nawet wiele ze swoich funkcji kryje w telefonie komórkowym.

Ta podróż do przeszłości spowodowała w nas refleksję, jak nasze jeszcze małe główki, gdy dorosną potrafią wymyślać takie wynalazki. To może my teraz zrobimy „coś z niczego”. Powiemy STOP i do zabawy wykorzystamy odpady. Znamy już świetnie słowo recykling, więc do dzieła. Makulatura może być świetnym materiałem do stworzenia pięknych budowli, zamieni się w wieżę czy też auto. Plastik to świetny materiał nie tylko na bluzę polarową, ale i na instrument muzyczny. Stare nici mogą być naszymi pędzlami, a bałwanka możemy zrobić ze starych jednorazowych kubeczków. Sami zresztą zobaczcie! :)

Pozdrawiamy
Agata Tur i Wioletta Matyjewicz