59-700 Boleslawiec

ul. Jana Pawła II 50 d

Tel: (075) 612 13 01

 

Miejskie Przedszkole Publiczne nr 1 w Bolesławcu

godło

Pszczółki w akcji edukacyjnej Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF 2021

      Jak co roku, tak i tym razem nasze przedszkole włącza się w akcję Unicefu dotyczącą rozpropagowania w lokalnej społeczności  informacji na temat Praw Dziecka. 20 listopada przypada rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka - najważniejszego dokumentu poświęconego dzieciom. Dzięki akcji Unicefu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników - tych, których prawa są często łamane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. 

Nasza placówka za pośrednictwem pani Anety, zawsze uczestniczy w tym szczególnym wydarzeniu. Nasz kraj odegrał szczególną rolę w tworzeniu światowego systemu ochrony praw dziecka - był inicjatorem uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. To jeden z największych polskich sukcesów na arenie międzynarodowej. 

W grupie Pszczółek odbyło się najpierw wysłuchanie wiersza pani Doroty Góry pt. "Nasze prawa", a następnie oglądaliśmy obrazki, które przedstawiały poszczególne prawa. Opowiadaliśmy, co na nich widać i jakich praw dotyczą. Oglądaliśmy także zdjęcia dzieci z całego świata i próbowaliśmy odgadnąć skąd pochodzą. Dowiedzieliśmy się, że w niektórych krajach prawa dzieci nie są przestrzegane i uznaliśmy, że to smutne i złe. Na końcu pokolorowaliśmy obrazki z prawami dziecka, by pokazać, że marzymy o radosnym i wesołym świecie dla wszystkich dzieci.

 

<oprac. A. Taranek na podst. informacji ze strony unicef.pl>