59-700 Boleslawiec

ul. Jana Pawła II 50 d

Tel: (075) 612 13 01

 

Miejskie Przedszkole Publiczne nr 1 w Bolesławcu

godło
Jesteś tutaj: Start / Kalendarz

Kalendarz

Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie?

Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie?

Drodzy Rodzice! Warto przeczytać!

Maria Rotkiel, psycholog: Zawsze trzeba z dziećmi rozmawiać i odpowiadać na każde ich pytanie, nawet trudne. Podstawą poczucia bezpieczeństwa u dzieci jest właśnie rozmowa z dorosłym. Jeżeli my będziemy z nimi poruszać ten temat koronawirusa, to już pracujemy nad tym, żeby dzieci były mniej zestresowane.

   - Jak z dziećmi rozmawiać, co im mówić?

Najważniejszą zasadą jest mówienie dzieciom prawdy. To jest podstawa. Dorośli mają tendencję do wymyślania dziwnych historii, wynika to z naszego lęku o dziecko. Nam się wydaje, że jak opowiemy jakąś historię, która jest łagodniejsza niż rzeczywistość, to nasze dziecko będzie się mniej denerwowało, ale tak nie jest. I druga ważna sprawa – odpowiadamy na pytania dzieci adekwatnie do ich wieku, czyli poziom szczegółowości musi być dostosowany do tego ile mają lat. Im dziecko starsze, tym nasze odpowiedzi mogą być bardziej szczegółowe i dokładniejsze. Jeżeli mamy jakąś obawę, że dana informacja jest za trudna dla dziecka, to możemy odpowiedzieć na jego pytanie na bardzo ogólnym poziomie.

- Jak wytłumaczyć im to, że teraz mają dwa tygodnie wolnego, żeby nie wzbudzić ich niepokoju?

Nie mówimy, że teraz mamy wakacje. Nie mówimy, że to jest czas ferii. Nie mówimy, że nie wiemy, czemu są zamknięte przedszkola. Mówimy o tym, że jest choroba, którą można się zarazić, jednak jeżeli spędzimy ten czas w domu, to ryzyko zakażenia się jest dużo mniejsze. Już kilkuletnie dzieci znają pojęcie choroby i wiedzą, że jak człowiek choruje, to się leczy i dzięki temu będzie zdrowy. Nie musimy im podawać statystyk, jak to wygląda, tę wiedzę zachowajmy dla siebie

Musimy im pomóc uporządkować sobie wszystko w głowie. Dziecko będzie z pewnością dopytywało, czyli np. jeżeli przez chorobę jest zamknięte przedszkole, to czy ja zachoruję? A wtedy my powinniśmy odpowiedzieć zgodnie z prawdą, że nie wiemy. Mówimy: Nie wiem, ale zrobię wszystko, żebyśmy nie zachorowali, właśnie dlatego zostajemy w domu. A jak zachoruję? To pójdziemy do lekarza. I co wtedy? To pan doktor będzie nas leczył. I wyleczy? Zrobi wszystko, żeby nas wyleczyć. Ja przerabiam takie rozmowy na co dzień z moim sześcioletnim synem, który jest bardzo dociekliwy.

Jeżeli będziemy odpowiadać w sposób spójny, spokojny, przemyślany, z którego wynika, że wiemy co się dzieje i panujemy nad sytuacją to dziecko będzie spokojne. Bo to, co najbardziej dzieci stresuje, to jest brak informacji i zdenerwowanie dorosłego.

Jeżeli dziecko widzi dorosłego, który wie co zrobić, panuje nad sytuacją, zna zasady, które obowiązują, to czuje się bezpieczne. Jeżeli kilkulatki pytają, dlaczego są zamknięte przedszkola czy szkoły, to odpowiadajmy po prostu, że dla bezpieczeństwa. Co więcej, jeżeli my sobie uświadomimy, że podejmujemy pewne działania, które powodują, że panujemy nad sytuacją, to również my się uspokajamy. Dzieci denerwują się wtedy, kiedy denerwują się dorośli.

- Czy możemy pokazywać dziecku, że my też się boimy?

Jeżeli my już ulegamy silnym emocjom i dziecko to widzi, to pewnie o to zapyta. A wtedy powinniśmy odpowiadać zgodnie z prawdą, nazwać to, co dziecko widzi. Tłumaczmy mu: Wiesz jest choroba, którą się można zarazić i faktycznie trochę się zaczęłam tym denerwować, ale jak sobie myślę o tym, że zrobimy wszystko, żeby się nie zarazić, a gdybyśmy się zarazili, to mam numer telefonu, pod który trzeba zadzwonić, to się uspokajam. Czyli mówimy o tym, co czujemy, ale jednocześnie zapewniamy go, że jesteśmy wszyscy razem i mamy wszystko pod kontrolą. To też uczy dziecko rozpoznawania własnych emocji.

Tak naprawdę ta rozmowa z dzieckiem może mieć obopólne korzyści, bo my, mówiąc dziecku o tym, że wiemy co robić, uspokajamy też siebie. To sprawdza się we wsparciu osób w sytuacji kryzysowej. „Wiem co robić”, „mam plan”, „podejmuje adekwatne działania” – to są tzw. Kotwice bezpieczeństwa, jeżeli my je werbalizujemy, to odzyskujemy spokój.

Co z dziećmi, które już się boją, martwią się, że zachorują oni albo ich najbliżsi? Jak odbudować w nich poczucie bezpieczeństwa?

Nie możemy kwestionować ich uczuć. Mówmy im: Rozumiem, że się denerwujesz, to jest naturalne, że w sytuacji, kiedy dzieje się coś czego nie znamy, czujesz lęk. Masz do tego prawo, ale porozmawiajmy czy jest się czego bać. Podkreślajmy, że dziecko jest bezpieczne, mama jest blisko, najbliższe dni spędzimy wspólnie, mamy telefon do lekarza, gdyby ktoś się gorzej poczuł. Ważny jest ten komunikat, ja jestem dorosłą osobą i wiem, co robić. Ty jesteś dzieckiem, masz prawo do swoich emocji i możesz na mnie liczyć. Możemy mówić dziecku, że są procedury, wytyczne, zasady, które mówią, jak mamy się zachowywać, dzięki temu sytuacja jest pod kontrolą.

- A jak wytłumaczyć to, że przez jakiś czas nie spotka się z dziadkami?

Powinniśmy mu tłumaczyć, że babcia jest osobą starszą i ma delikatniejsze zdrowie, a w związku z tym musimy o nią zadbać i uważać, żeby jej nie zarazić. Możliwe, że przez najbliższe dni nie zobaczymy się z babcią, ale jeżeli będziesz chciał, to możemy w każdej chwili do niej zadzwonić. Dziecko musi wiedzieć z czego to wynika i znowu mieć poczucie, że my jako dorośli panujemy nad sytuacją. Powiedzmy, że postaramy się mieć z babcią stały kontakt. Ważne, żebyśmy zapewniali, ale nie przyrzekali. Nie możemy dziecku przyrzec czegoś, na co nie mamy wpływu. Nie możemy przyrzec, że nie zachorujemy, ale możemy powiedzieć, że zrobimy wszystko, żeby nie zachorować.

- Co z młodszymi dziećmi? Czy w ich wypadku możemy obrócić to w żart? Czy to jest dobre rozwiązanie, kiedy dla rozluźnienia będziemy żartować na przykład, że jesteśmy super bohaterami i walczymy z potworem orona wirusa?

Dystans, poczucie humoru, żart – pomagają nam w obniżeniu poziomu napięcia. Tylko nie wolno żartować z kogoś, kto w tej sytuacji żartować nie potrafi. Na przykład, jeżeli dziecko śmieje się z pani, która nosi maseczkę, to musimy mu wytłumaczyć, że nie powinno tak robić, bo ta pani nosi ją, żeby się nie zarazić. Ale z kolei, jeżeli dziecko chce w domu pożartować z orona wirusa, na przykład zawiąże sobie na głowie chustkę jak antyterrorysta udając, że nosi maseczkę, to nie widzę w tym nim złego. W ten sposób oswajamy tę chorobę. 

 Pozdrawiam serdecznie Wioleta M.

 
Czytaj więcej oJak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie?

10 POMYSŁÓW, JAK NIE NUDZIĆ SIĘ Z DZIECKIEM W DOMU

10 POMYSŁÓW, JAK NIE NUDZIĆ SIĘ Z DZIECKIEM W DOMU

Proste i skuteczne pomysły na twórczą zabawę:

 • Układanie piosenek i prostych wierszyków, śpiewanie i nagrywanie głosu dziecka na dyktafon, potem odtwarzanie nagrań – niezapomniane wrażenia i wspaniała pamiątka na przyszłość.
 • Czytanie książeczek, wcielanie się w wyobraźni w postaci z bajek.
 • Pieczenie ciasteczek, wspólne przygotowywanie sałatek warzywnych i owocowych.
 • Teatrzyk z pluszaków, teatr dłoni, cieni, lalkowy i pacynek.
 • Przebieranie się i odgrywanie ról bohaterów baśni i bajek.
 • Kreatywne zabawy umysłowe i pamięciowe: „Co by było, gdyby…”(gdyby ludzie mieli 3 ręce, świat byłby z sera, dzieci rosłyby na drzewach), „Dokończ zdanie”(Najbardziej chciałbym… , Na urodziny chciałbym dostać… , Gdy będę duży to… )
 • Zabawy ruchowe: chowanie i odnajdywanie przedmiotów, baraszkowanie w łóżku, wojny na poduszki, taniec, gimnastyka, berek, hula-hop i inne.
 • Malowanie farbami i kredkami oraz wydzieranki i wycinanki, rzeźbienie w modelinie i masie solnej, wszelkie zabawy plastyczne.
 • Puzzle, klocki lego, klocki drewniane i różne układanki.

źródło: http://www.zabawkowicz.pl/zabawka/458,10-pomyslow-jak-nie-nudzic-sie-z-dzieckiem-w-domu.html?

Zachęcam także do odwiedzania stron:

               http://dziubdziak.pl/zabawy-dla-dzieci-pobierz-bezplatne-listy-z-zabawami/

               https://szaloneliczby.pl/przedszkole/

 

 

 

Wiosenne propozycje aktywności dzieci wynikające z realizacji podstawy programowej i zgodne z możliwościami dzieci 3-4 letnich. (Propozycja na cały tydzień)

1.Kształtowanie codziennych nawyków higienicznych – doskonalenie umiejętności prawidłowego mycia rąk .(w trakcie codziennych zabiegów w łazience).

-          Śpiewamy i utrwalamy piosenkę ,,Czyste ręce’’

Jeśli chcesz zdrowym być

Musisz często ręce myć,

Ręcznik mydło są w łazience

Po zabawie umyj ręce.

-        Instrukcja mycia rąk dla dzieci w przedszkolu, w domu .

 instrukcja

 

2.Wspomaganie rozwoju mowy poprzez ćwiczenia pamięciowe – słuchanie rymowanki , wzbogacanie zasobów słów dziecka.

A słoneczko woła z nieba:

,,Wiosna jest wśród nas!

Pora zabrać się do pracy

Na porządki czas!

3.Gimnastyka ,,buzi i języka’’ .Ćwiczenia logopedyczne usprawniające język. Powyższe ćwiczenia wykonujemy przy otwartych ustach.

-        Przesuwanie języka do przodu i do tyłu po podniebieniu;

-        Przesuwanie języka po krawędzi górnych zębów;

-        Kierowanie czubka języka naprzemiennie za górne i dolne zęby;

-        Wypychanie policzków językiem;

-        Dotykanie kolejno każdego górnego zęba językiem;

-        Kierowanie języka ku górze/do nosa;

-        Wyciąganie języka na brodę;

-        Oblizywanie się dookoła ust;.

4.Doskonalenie sprawności fizycznej dzieci. Ćwiczenia gimnastyczne ze ściereczkami /rekwizyty myślę łatwo dostępne w każdym domu/.

Ćwiczenie 1.

Rozkładamy na dywanie ściereczki. Dziecko, dzieci jeżeli jest rodzeństwo, poruszają się między nimi, starając się nie nadepnąć na nie. Rodzic recytuje rymowankę - ,,A słoneczko woła z nieba..”. W wybranym momencie rodzic przerywa recytację a dziecko zatrzymuje się i próbuje sięgnąć do najbliżej położonej ściereczki i unosi ją wysoko w górę.

Ćwiczenie 2.

Dziecko rozkłada ściereczkę po czym przeskakuje przez nią obunóż.                

Ćwiczenie 3.

Dziecko siada boso na dywanie i podnosi ściereczkę chwytając ją palcami stóp. 

Ćwiczenie 4.

Maluch leży na brzuchu i trzyma w dłoniach ściereczkę. Następnie unosi ją jak najwyżej, po czym wraca na chwilę do pozycji wyjściowej.

Ćwiczenie 5.

Dziecko maszeruje ze ściereczką recytując rymowankę. Na koniec wierszyka staje plecami do rodzica w rozkroku i przekazuje mu ściereczkę. Teraz rodzic maszeruje a dziecko recytuje. Na koniec rodzic przekazuje ściereczkę.

Ćwiczenie 6.

Dziecko kładzie się na dywanie, a ściereczkę układa na klatce piersiowej i odpoczywa przez chwilę.

5.Poznajemy i prawidłowo nazywamy figury geometryczne – poznajemy koło i przedmioty w kształcie koła.

-        Wyszukiwanie w otoczeniu przedmiotów w kształcie koła, oglądanie ich, omówienie ich zastosowania. ( np. w kuchni talerz, zegar na ścianie, nakrętka na butelkę.)

-        Tworzenie zbioru zabawek poruszających się na kołach. Przeliczanie zabawek wg możliwości dzieci – doskonalenie umiejętności liczenia .

6.Doskonalenie sprawności manualnych – zwracanie uwagi na prawidłowe trzymanie kredki .

-        ,,Słońce” – kreślenie koła paluszkiem w powietrzu, na plecach rodzica, na dywanie.

-        Rysowanie na kartce koła - ,,słońca’’ dorysowywanie promyków.

Opracowała:  Wioletta Matyjewicz

Czytaj więcej o10 POMYSŁÓW, JAK NIE NUDZIĆ SIĘ Z DZIECKIEM W DOMU

Propozycje zabaw ruchowych w domu!

Witajcie! Kolejny dzień zapowiada się ciekawie. Zachęcam Was do zabaw ruchowych, które tak bardzo lubicie.

Propozycje zabaw ruchowych w domu !

 1. Zabawa „Naleśnik”. Ciasno zawijamy dziecko w kołdrę (głowa musi pozostać na wierzchu). Dziecko ma za zadanie samo się rozwinąć. Można do zabawy wykorzystać koc, kawałek folii ochronnej.
 2. Zabawa „Bitwa na pluszaki”. Układamy z poduszek dwa mury obronne. Kładziemy się za nimi na brzuchu i rzucamy w siebie miękkimi piłeczkami, pluszakami lub kulkami zgniecionego papieru lub zgniecionej gazety. Cały czas leżymy na brzuchu.
 3. Zabawa „Zapasy”. Dorosły leży na plecach a dziecko próbuje przeturlać go na brzuch. Dorosły i dziecko zamieniają się rolami.
 4. Zabawa w „Prezent”. Dziecko zwijamy w kłębek a potem „rozpakowujemy” – prostujemy kończyny i ustawiamy do pozycji wyprostowanej. Zabawę powtarzamy, zamieniamy się rolami.
 5. Zabawa „Przejście po wąskiej ścieżce”. Rozkładamy w zygzak sznurek, pasek od szlafroku lub skakankę i spacerujemy stopa za stopą. Można próbować również z zamkniętymi oczami i do tyłu.
 6. Zabawa „Ścieżki sensoryczne”. Wyszukanie i wykorzystanie w domu różnych faktur sensorycznych np. skrawków materiałów, swetrów wełnianych, futrzanych elementów garderoby, włóczek. Układanie z nich ścieżki i wędrowanie po nich bosą stopą.
 7. Zabawa „Rzuć do celu”. Wyznaczamy cel, możemy obrysować miejsce, do którego chcemy rzucać lub ustawić np. wiaderko, miskę i rzucamy piłeczkami, kulkami z papieru. Rzucamy również z zamkniętymi oczami.
 8. Zabawa „Tor przeszkód”. Wykorzystujemy domowe przedmioty, ustawiamy je tak, aby tworzyły tor.
 9. Zabawa „skrzynia skarbów”. Gromadzimy do pudełka lub woreczka różne przedmioty. Dziecko z zamkniętymi oczami dotyka przedmiot i rozpoznaje go.
 10. Zabawa „Części ciała”. Dziecko zamyka oczy a rodzic dotyka jego różnych części ciała. Dziecko zgaduje jak część ciała została dotknięta.
Czytaj więcej oPropozycje zabaw ruchowych w domu!

Temat kompleksowy: Już wiosna

 Drodzy Rodzice!


               Zanim wszystko wróci do normy spróbujmy zrobić to, co najlepsze dla naszych dzieci, czyli....bawić się razem!  Jako nauczyciel nieco ukierunkuję  te zabawy, by kształcić  konkretne umiejętności.  Zabawy  i ćwiczenia formułowane i dobierane są przeze mnie zgodnie z podstawą programową  i założeniami placówki.

Temat kompleksowy: Już wiosna

                                              Zabawy i propozycje dla dzieci i rodziców

1. Rozwijanie umiejętności uważnego słuchania utworu. "Wiosenne porządki" - zabawy osnute na treści piosenki : marsz, podskoki, klaskanie zgodnie z rytmem piosenki, osłuchanie ze słowami i melodią piosenki.

https://www.youtube.com/watch?v=B4jmkwQNsX8

2. Rozwijanie myślenia - ,,burza mózgów’’.

Zastanówmy się dzisiaj „Co służy do sprzątania?”, "Po co robimy wiosenne porządki?". Zaznaczam, że każda odpowiedź jest poprawna!

 Oglądanie rekwizytów dostępnych w domu, nazywanie ich. Określanie ich zastosowania np. (zmiotka, szufelka, mop, ściereczka, odkurzacz…).

3. Kształtowanie umiejętności klasyfikowania przedmiotów wg. wybranego kryterium.   Kolejna propozycja to segregacja zabawek - jak w przedszkolu. Wyciągnijcie kilka różnych zabawek np. samochody, lalki, klocki, naczynia zabawkowe z kuchni, misie, figurki.... 

  A teraz porządkujemy je według:

- kolorów - jakie zabawki do siebie pasują? (mają taki sam kolor)

- zastosowania - (samochody do samochodów, lalki do lalek...)

- wielkości - (małe i duże)

 4. Kolejna zabawa dydaktyczna pt. „Posprzątajmy razem w domu” – Propozycja dla -,,Super Przedszkolaków’’. Zachęcam Was drogie dzieci , żebyście posprzątały swój pokój, poukładały  albo posegregowały zabawki w koszach, na regałach, ułożyły książki. Może powycierały  kurze? Tak, aby wszystko leżało na swoim miejscu. Czy wasz pokój będzie dziś wiosennie posprzątany? Rodzice będą sprawdzać i doglądać czy potraficie, a w razie problemów na pewno pomogą. Ćwiczymy stosunki przestrzenne, używając określeń: (odłóż) na, pod, obokw, za.

5. Doskonalenie sprawności narządów artykulacyjnych i aparatu mowy. Ćwiczenia logopedyczne dla każdego. (ćwiczenia słuchowe)

 • „Co słyszę?” – dzieci siedzą z zamkniętymi oczami i nasłuchują, rozpoznają odgłosy dochodzące z sąsiedztwa, ulicy.
 • „Zgadnij, co wydało dźwięk?” – uderzanie łyżeczką w szkło, metal, kamień, drewno itp. Toczenie różnych przedmiotów po podłodze / np. piłki, kasztana, kamienia/, rozpoznawanie odgłosu przez dzieci.
 • Uderzanie o siebie klockami, łyżeczkami, garnuszkami; uderzanie łyżeczką o pustą szklankę, o szklankę z wodą, klaskanie, darcie papieru, gniecenie papieru, przelewanie wody( z wysokości, z niska), drapanie po szkle, papierze, stole.
 • Szukanie ukrytego zegarka, radia, dzwoniącego budzika.
 • Rozróżnianie i naśladowanie głosów zwierząt: kota, psa, krowy, kury, koguta, kaczki, gęsi itp.
 • Rozróżnianie odgłosów pojazdów: samochodu, pociągu, motoru, traktora itp.
 • Rozpoznawanie po dźwięku różnych urządzeń domowych, np. odkurzacz, mikser, suszarka, pralka itp.

 „Ach, gimnastyka dobra sprawa, dla nas wszystkich to zabawa

 Ręce w górę, w przód i bok, skłon do przodu, przysiad, skok.

 Głowa, ramiona, kolana, pięty, kolana, pięty, kolana, pięty

 Głowa, ramiona, kolana, pięty, oczy, uszy, usta, nos.

4. „Moje ciało”

- czy mamy rączki? – klaszczemy w dłonie

- czy mamy głowę? – kręcimy głową

- czy mamy brzuszek? – głaszczemy się po brzuchu

- czy mamy kolana? – masujemy kolana

- czy mamy stopy? – stukamy stopami o podłogę.

Życzę udanej zabawy

Opracowała: Wioletta M.

Czytaj więcej oTemat kompleksowy: Już wiosna

TEMAT KOMPLEKSOWY - WIELKANOC

Drodzy Rodzice !  Jeśli tylko macie ochotę, zobaczcie jakie propozycje mam dla Was, na efektywne wykorzystanie czasu -  to propozycje zabaw z dzieckiem w domu z zakresu aktywności: językowej, matematycznej, przyrodniczej, plastycznej.

 

 

TEMAT KOMPLEKSOWY -  WIELKANOC  NA TYDZIEŃ –  06.04.- 10.04.2020 r.

 

 1. Wielkanocny koszyczek  słuchanie wiersza połączone ze swobodną rozmową na temat zwyczajów podczas Świąt Wielkanocnych –  Rozwijanie umiejętności uważnego słuchania,  kulkowanie tradycji zwyczajów rodzinnych np. związanych ze świętami Wielkanocy.

Wielkanocny koszyczek  Z. Domitrocy

W małym koszyczku

Dużo jedzenia,

Które niesiemy

Do poświęcenia:

Chleb i wędlina,

Kilka pisanek

Oraz cukrowy

Mały baranek.

Drożdżowa babka,

Sól i ser biały,

I już jest pełny

Koszyczek mały...

 

1. Co jest w jajku?” – zabawa dydaktyczna połączona z eksperymentem. Rozwijanie zainteresowania otaczającym światem, przyrodą – budzenie ciekawości badawczej. Działalność badawcza dzieci – budowa jajka. Oglądanie jajka w całości, po rozbiciu – białko, żółtko. Dostrzeganie różnicy i podobieństwa między surowym a ugotowanym jajkiem.

2. Zabawy ruchowe wg propozycji dzieci przy piosence ,,Pisanki, pisanki’’ – umuzykalnianie dzieci.

https://youtu.be/OTPObfVuHCY.

3.Składanie w całość pociętych kartek świątecznych (na pewno takie znajdą się w każdym domu). Ilość pociętych elementów zależy od możliwości dzieci. Ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej.

 4.Zapraszamy do wykonania pracy plastycznej „Malowane jaja” – ozdabianie sylwet jajka wzorami – malowanie palcami. Posługiwanie się nazwami kolorów: czerwony, niebieski, żółty, zielony. Zapełnianie barwą konturu. Propozycja dzieci – jak ozdobić jajko zależy od  kreatywności dzieci i Państwa.

Serdecznie zapraszamy do wykonania pracy i podzielenia się jej efektami, które Rodzice mogą przesłać na naszego lub mojego maila.

Na koniec propozycja, która na pewno dzieciom się bardzo spodoba :-)

Szukanie jajek

Ukryj w domu kilka czekoladowych jajek (mogą być też styropianowe czy plastykowe lub wykonane z papieru). Będzie ciekawie jeśli pomożesz dziecku odgadywać, gdzie są schowane przygotowując słoik z zagadkami np. W tym miejscu jest zimno i na pewno znajdziesz tam mleko (lodówka) lub jajko jest schowane w miejscu, gdzie zazwyczaj da się zobaczyć dużo kurtek (w szafie). Takie podchody są zawsze ciekawsze niż trochę oklepane ciepło-zimno.

Ściskam Was wszystkich serdecznie, Wioleta M.

Czytaj więcej oTEMAT KOMPLEKSOWY - WIELKANOC

zajęcia matematyczne

Witajcie Drodzy Rodzice i Drogie Przedszkolaki!

Zapraszam Was dzisiaj na zajęcia matematyczne. (14.04. – 17.04.2020r)

 

Liczenie to nic innego jak próba porządkowania świata. Liczenie powinno być tak samo naturalne w codziennych czynnościach jak mówienie. Do nauki liczenia można wykorzystać dowolne liczmany (klocki, cukierki, kamyki, kasztany, żołędzie itd.)

 

 1. Propozycja dla Rodziców. Ustaw jednakowe przedmioty w rzędzie i naucz dziecko zasady: 1 przedmiot - 1 gest - 1 słowo. Podkreśl znaczenie ostatniego liczebnika w rzędzie, żeby ustalić, ile jest razem elementów - z czasem spróbuj pokazać dziecku, że ustawione w ten sposób przedmioty można liczyć również: pierwszy, drugi, trzeci... wskazując, że każdy przedmiot ma swoje miejsce w szeregu.

 

2. Wyliczanka „Palce” według K. Sąsiadka

Jeden palec, drugi, trzeci,

tak umieją liczyć dzieci,

czwarty, piąty palec mam.

Widzisz umiem liczyć sam.

 

 3. Zabawa liczbowa: „Pokaż na palcach”.

Rodzic recytuje fragmenty wierszyków lub piosenki -  dziecko pokazuje na palcach:

-        ,,aaa kotki dwa’’

-        pieski małe dwa chciały przejść przez rzeczkę

-        były sobie świnki trzy

-        cztery słonie, zielone słonie

-        na żabki miało chęć boćków pięć.

 

4. Słuchanie piosenki - ,,Jeden, dwa i trzy...”- Śpiewające brzdące: https://youtu.be/Qxaf_udSzng?t=1

 

5. Pobudzanie  wyobraźni dziecka, ćwiczenie  sprawność manualnej  oraz rozbudzanie kreatywność dziecka - zabawy konstrukcyjne

Wszelkiego rodzaju klocki to najbardziej kreatywna zabawka dla małych dzieci. Klocki uczą myślenia, planowania, umiejętności odtwarzania, ale też tworzenia i eksperymentowania. To zabawka najbardziej pobudzająca do aktywności, twórczej zabawy, a nawet nauki. Z pozoru kawałek plastiku z wypustkami, które umożliwiają łączenie z innymi elementami. Ale właśnie ta możliwość łączenia, budowania i kreowania dziecięcej rzeczywistości umożliwia małym konstruktorom nieograniczone możliwości zabawy i nauki. Zapraszam do wspólnego konstruowania.

Mamy w swoim domu

Klocki kolorowe

Zbudujemy domek

Garaż albo drogę

Najpierw jeden klocek,

Potem drugi, trzeci

Bawią się klockami

W domu wszystkie dzieci

 

 

Opracowała: W. Matyjewicz

 
Czytaj więcej ozajęcia matematyczne

,,Wspólna zabawa z mieszkańcami wiejskiego podwórka’’.

Dzień dobry! Witam Wszystkich.

 

 W tym tygodniu proponuję i zachęcam dzieci  do ,,wspólnej zabawy z mieszkańcami wiejskiego podwórka’’. To propozycje zabaw i ćwiczeń, które maja na celu:

-        wzbogacenie wiedzy o zwierzętach żyjących na wsi,

-        rozwijanie koncentracji uwagi,

-        rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat,

-        rozwijanie sprawności manualnych.

 

1. Proszę obejrzeć filmik a dowiecie się jakie zwierzęta można spotkać w gospodarstwie, na wiejskim podwórku.

https://www.youtube.com/watch?v=1PD3jNhefUA

 

2. Rodzice sprawdzą teraz co zapamiętały dzieci (zadawanie pytań, np.).  Jakie zwierzęta mieszkają w gospodarstwie? Gdzie mieszkają kury? Kto mieszka w zagrodzie? Kto mieszka w stajni?

 

3. Rozwiązywanie zagadek .

Zagadki

Kolorowe ma piórka,

woła: kukuryku

i mieszka z kurami w kurniku. (kogut)

Na grzbiecie wozi

dorosłych i dzieci.

Lubi owiec, lubi siano

rży i parska w stajni rano. (koń)

Mieszka w chlewiku

i głośno kwiczy: kwiku, kwiku. (świnia)

Znosi jajka

i, choć nie szczerozłote,

to właśnie do niej idziesz,

gdy na jajecznicę masz ochotę. (kura)

Duża i łaciata,

na zielonej łące,

Mlekiem nam dziękuje,

Za trawę i słońce. (krowa)

4. Ćwiczenia dźwiękonaśladowcze -  ,,Jesteśmy zwierzętami.’’ Rodzic  wskazuje obrazki przedstawiające zwierzęta z wiejskiego podwórka / lub wskazuje zdjęcia zamieszczone przeze mnie. Dziecko próbuje naśladować odgłosy, jakie wydają dane zwierzę.

 

zwierzęta z wiejskiej zagrody

 

5. Zabawa ruchowo - naśladowcza

Rodzic podaje nazwę zwierzęcia  żyjącego na wsi,  zadaniem dziecka jest naśladować  i pokazać jak się porusza.

 

6. Słuchanie piosenki „Stary Donald”.

https://www.youtube.com/watch?v=MHFpBY85ahk

 

7. Zabawy plastyczne - ,,Rysujemy kotka” . Zachęcam do zabawy na podstawie tekstu Katarzyny Kulikowskiej pt.  „Rysujemy kotka”. Osoba dorosła czyta tekst, a zadaniem dzieci jest rysowanie kota palcem w powietrzu, a następnie na dywanie.


 Tu kółeczko, tu kółeczko, tu małe usteczka.

Rysowanie oczu, pyszczka.

To o kotku z czarną łatką krótka jest bajeczka.

Rysowanie tułowia.

Tu wąsiki, tu ogonek, uszka dwa.

Rysowanie wąsów, ogona, uszu.

Małe łapki i pazurki kotek ma.

Rysowanie łapek.

 

        8. Zabawa plastyczna

Po tej zabawie zapraszam do zrobienia pracy plastycznej. Technika, którą proponuję dzisiaj to odciskanie dłoni lub palców w farbie lub wykorzystanie odrysowanej na papierze i wyciętej dłoni. Do wykonania pracy potrzebujemy: kolorowe kartki,  płatki kosmetyczne, farbę, kokardę /może być zrobiona z papieru lub gotowa z materiał/. Na poniższych obrazkach widzimy gotowe prace: odcisk dłoni lub palców w farbie, /co polecam, ponieważ bezpośredni kontakt z farbą sprawia, iż malowanie staje się dla dzieci intensywnym przeżyciem i tego typu praca twórcza pozytywnie wpływa na nastrój i ich zachowanie/ lub na odrysowanie dłoni/. Poniżej przedstawione są propozycje, oczywiście dziecko samo może zaproponować swoje rozwiązanie plastyczne, inne zwierzątko, które chce zrobić np. koguta, prosiaka. Pozwólmy eksperymentować dziecku z farbą lub wyciętą dłonią, niech stworzy własne zwierzę i potem o nim opowie.

 

Czytaj więcej o,,Wspólna zabawa z mieszkańcami wiejskiego podwórka’’.

Temat tygodnia: Dbamy o naszą Ziemię – szanujemy wodę.

Witam Was serdecznie!

 

Drodzy Rodzice dziękuję za przesyłanie do mnie informacji i zdjęć z zajęć, zabaw, które realizujecie w domu. Jeśli chcecie, możecie podzielić się ze wszystkimi swoimi pracami plastycznymi, przesyłając  zdjęcia na adresy mailowe, które podałam.

Mimo dalszego zawieszenia zajęć w przedszkolu edukacja dzieci trwa nadal.

Drodzy Państwo darzę Was ogromnym zaufaniem i wiem, że doskonale potraficie bawić się ze swoimi dziećmi. Postaram się nadal pomagać Państwu w tym trudnym dla wszystkich okresie, inspirować i podpowiadać pomysły na sposoby wspólnego spędzania czasu.

 

Temat tygodnia: Dbamy o naszą Ziemię – szanujemy wodę.

Cele:

-          Wzbogacanie wiedzy o przyrodzie; sposobach ochrony przyrody.

-          Wyrabianie nawyku oszczędzania wody; kształtowanie świadomości ekologicznej.

-          Poznanie niektórych właściwości wody.

-          Rozwijanie twórczego myślenia, spostrzegawczości wzrokowej i sprawności rąk.

 

 1. Zagadka słowna

          Służy do picia

          Służy do mycia

          Bez niej na ziemi nie byłoby życia.  (woda).

 

         2. Słuchanie nagrania. Rozpoznawanie i nazywanie dźwięków wydawanych przez wodę.

https://www.youtube.com/watch?v=oUgNe1fts-0

        3.Rozmowa z dziećmi na temat ,,co by było gdyby na świecie nie było wody?’’

        4. Bajka edukacyjna 

 https://www.youtube.com/watch?v=p0Nr-A7ElxQ

        5. Rozmowa z dziećmi na temat obejrzanej bajki.

-          Komu do życia potrzebna jest woda?

-          Jak możemy oszczędzać wodę?

       6. Zabawa ruchowa połączona z ćwiczeniami dźwiękonaśladowczymi: "Schowaj się przed deszczem".

,,Słońce świeci - marsz przy dowolnej muzyce. Na przerwę w muzyce, oznaczającą deszcz dzieci chowają się w „domkach” (poduszka, sznurek od szlafroka, pasek od spodni).Siedząc obserwują deszcz: siad skrzyżny i naśladowanie odgłosów deszczu za oknem

,,Kap, kap, kap’’ – pukanie rozłożonymi dłońmi o uda.

,,Szu, szu, szu’’ – pocieranie dłonią o dłoń

,,Chlup, chlup, chlup’’ – klaskanie dłońmi nad głową (jak najwyżej).

(Rodzice z dziećmi mogą wziąć udział w zabawie wspólnie. Zabawę można powtarzać kilka razy, aby zapamiętać gesty i odgłosy).

       7. Zabawy badawcze z wodą – eksperymenty.

,,Co tonie, a co pływa?’’. Wrzuć kolejno do naczynia z wodą przedmioty różnej wielkości, wykonane z różnych materiałów (łyżeczkę, drewniany klocek, piórko, korek, monetę, klucz), obserwuj, które toną a które nie? Uproszczony wniosek - toną przedmioty ciężkie, zaś lekkie nie.

,,Co znika w wodzie?’’. Wsyp lub wlej do oddzielnych naczyń z wodą różne substancje (np.: sól, cukier, pieprz, kakao, olej, płyn do mycia naczyń), które z tych substancji rozpuszczają się w wodzie, a które nie?

"Wodo, jaka jesteś?" - poznanie niektórych właściwości wody w działaniu na podstawie zabaw swobodnych z wodą i poprzedniego doświadczenia.  Stwierdzenie iż woda: przelewa się, można w niej płynąć, jest przezroczysta, można ją pić, wylewa się, jest mokra, można w niej prać, itd.

Dzieci uwielbiają wodę. Obecnie nie możemy im zaproponować plażę z jeziorem czy nawet basen na podwórku, ale taką prostą zabawę z wodą przygotujcie nawet w domu czy na słonecznym balkonie. Dzieci będą miały mnóstwo radości, a przy okazji poćwiczą skupienie i koordynację ruchową (dłonie).

Będziecie potrzebować dwie miski, łyżkę cedzakową i/lub szczypce do sałaty oraz dużo drobnych przedmiotów – najwięcej znajdziecie pewnie w kuchni i pokoju dziecięcym. Najlepsze będą takie, które łatwo wysuszyć. (mogą się też przydać kalosze z gumową podeszwą, żeby dziecko się nie poślizgnęło czy nie zamoczyło stóp).

Nalewamy wodę, wrzucamy kolorowe „rybki” i łowimy! Gdy wszystko już wyłowione, zaczynamy zabawę od początku. Rodzeństwu można zorganizować konkurs na ilość wyłowionych przedmiotów w danym czasie.

 

Opracowała:  Wioletta Matyjewicz

Czytaj więcej oTemat tygodnia: Dbamy o naszą Ziemię – szanujemy wodę.

,,Wspólna zabawa z mieszkańcami łąki’’.

Dzień dobry! Witam Wszystkich.

 

W tym tygodniu proponuję i zachęcam dzieci  do ,,wspólnej zabawy z mieszkańcami łąki’’. To propozycje zabaw i ćwiczeń, które maja na celu:

-        wzbogacenie wiedzy o zwierzętach żyjących na łące,

-        rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat,

-        rozwijanie sprawności manualnych.

-        rozwijanie koncentracji uwagi,

 •  1.    Oglądanie zdjęć, książek z obrazkami łąki i jej mieszkańców.

Zdjęcia, książki związane tematycznie z łąką. Zachęcam do wspólnego oglądania zdjęć przedstawiających  łąkę i jej mieszkańców. Rodzic czyta teksty związa­ne z tematem. Dziecko nazywa mieszkańców łąki

 

 •  2.    Ćwiczenia logopedyczne usprawniające narządy mowy – język, wargi, żuchwę.

Do tej zabawy potrzebne będzie lusterko. Dziecko podczas wykonywania ćwiczeń patrzy w lusterko.

 
Bocian i żaba – dzieci naśladują dziób bociana, ściągając wargi mocno do przodu, otwierają je i zamykają, a następnie rozciągają szeroko wargi jak żaba, która jest zadowolona, że schowała się przed bocianem.
Biedronka ma dużo kropek – dzieci rysują czubkiem języka kropki na podniebieniu, przy szeroko otwartych ustach, unosząc język do góry.
Kret – tak jak kret wychodzi ze swego podziemnego domku, tak dzieci unoszą język do góry, w stronę nosa, a potem znów chowają za górnymi zębami.
Pszczoła – dzieci naśladują bzyczenie pszczoły: bzzz, bzzz, bzzz.
Motyl – jak motyl porusza skrzydłami, tak dzieci poruszają naprzemiennie językiem od jednego do drugiego kącika ust.
Konik polny – tak jak konik polny skacze w górę i w dół, tak dzieci otwierają szeroko usta i językiem skaczą za górne zęby i za dolne zęby. W tym ćwiczeniu język nie wychodzi przed zęby.

 

 •  3.    Ćwiczenia relaksacyjne z wykorzystaniem muzyki.

Słuchanie nagrania odgłosów łąki w pozycji leżącej połączone z ćwiczeniami oddechowymi (wzmacnianie oddychania przeponą z jednoczesnym unoszeniem poduszki/maskotki umieszczonej na brzuchu dziecka).
Zachęcanie dziecka do wizualizacji wielozmysłowej:

 • wyobraź sobie łąkę (wrażenia wzrokowe – Co widzisz?)
 • wyobraź sobie jej zapach – (wrażenia węchowe – Jak pachnie? Z czym kojarzy Ci się ten zapach?)
 • wyobraź sobie co słyszysz na łące (wrażenia słuchowe – Co słyszysz? Czy potrafisz rozpoznać, kto/co wydaje taki dźwięk? np. owady).

         https://www.youtube.com/watch?v=jNN_5qJZtJw

 

 •  4.    Kto mieszka na łące?"- rozwijanie twórczego myślenia poprzez stosowanie różnorodnych sposobów rozwiązywania zadań. 

W czerwonych butach po łące chodzę
Czasem przystanę na jednej nodze
Łypnę okiem, przekrzywię głowę
Czy już śniadanie dla mnie gotowe? (bocian)

 Tu cytrynek, tam paź królowej
Wszędzie piękne, kolorowe
Lekko unoszą się nad łąką
Gdy tylko zaświeci słonko (motyl)

Skaczą po łące, pływają w wodzie.
Z bocianem żyją w ciągłej niezgodzie. (żaba)

W kropki mam spódnicę,
chętnie zjadam mszyce. (biedronka)

Ma żółte i czarne paseczki, lata nad łąką i głośno bzyczy kiedy grzeje słonko. (pszczoła)

Dźwigam dom na grzbiecie, mam malutkie rogi  chodzę bardzo wolno, czasem w poprzek drogi (ślimak)

 

 •  5.    Zabawy taneczne przy piosence ,,Jesteśmy żaby ...”

https://www.youtube.com/watch?v=ulPGOlKOWM0

Proszę włączyć dziecku piosenkę i odtworzyć ze strony internetowej (link podaję), wówczas zobaczycie jak przedszkolak reaguje na znaną melodię i wykonuje animację ruchową do słów piosenki. Zabawa bardzo lubiana w przedszkolu. Proszę bawić się razem z dzieckiem.

 

 •  6.    Cztery żabki – wierszyk z pokazywaniem

W stawie żyją cztery żabki.
Każda ma po cztery łapki.
Nie za duże, nie za małe,
Do skakania doskonałe!

1)    Dzieci wykonują czynności ilustrujące poszczególne wersy:
Wysuwają kolejno cztery palce jednej dłoni, zaczynając od palca wskazującego;

2)    i 3) Poruszają czterema palcami obu dłoni, bez kciuków;

4)    Opierają po cztery palce obu dłoni na podłodze i naśladują nimi żabie skoki.

 

 •  7.    Praca plastyczna „Żabia rodzinka”.

Wykonanie żabki z rolki po papierze toaletowym wcześniej pomalowanym przez dziecko na kolor zielony. Wycinanie (pomagają rodzice) głowy, brzuszka, łapek i naklejanie na rolce( wg pomysłu dziecka) 

 

Opracowała: Wioletta Matyjewicz

 

Czytaj więcej o,,Wspólna zabawa z mieszkańcami łąki’’.

Propozycja zabaw na tydzień 11.05 – 15.05.2020 r.

Kochany Rodzicu!

 

Wykorzystaj pobyt dziecka w domu na rozmowy z nim na różnorodne tematy. W ten sposób będziesz wzbogacał słownictwo swojego dziecka. Znajdź czas na czytanie dzieciom i z dziećmi. Zaproponuj dziecku gry planszowe czy zabawy i gry zręcznościowe. Dziecko w domu powinno, tak jak w przedszkolu, bawić się samodzielnie swoimi zabawkami, konstruować, układać, sprzątać, czuć się bezpiecznie, swobodne w swej aktywności. Powinno także ruszać się i wykonywać wiele prostych ćwiczeń gimnastycznych.   

 

Propozycja zabaw na tydzień 11.05 – 15.05.2020 r.

 

1. Zapraszam do zabawy pt.: Alternatywne pudełko.  Zachęca ona dzieci do zajęcia się czymś innym niż tylko telewizor, komputer czy tablet. Znajdźcie pudełko i pomalujcie je mocnymi, jaskrawymi kolorami. Wielkimi literami napiszcie na froncie: "ALTERNATYWNE PUDEŁKO". Do środka włóżcie atrakcyjne zabawki, np.: klocki Lego, ciastolinę, puzzle, gry planszowe, itp. Dołóżcie kilka rzeczy nadających się dla dorosłych na wypadek, gdyby wasze dziecko zapałało chęcią ujrzenia Was przy innym przyjemnym zajęciu, nie przy oglądaniu telewizji. Alternatywne pudełko umieśćcie na obok telewizora lub komputera, aby łatwiej przekonać swoją pociechę, że mogłaby raczej uruchomić własną wyobraźnię zamiast urządzenia elektroniczne. Od czasu do czasu dokładajcie kilka nowych przedmiotów, aby pudełko było atrakcyjne.  Powróćmy do prostoty!

2. Często rozglądamy się za czymś, co mogłoby pobudzić wyobraźnię naszych dzieci i zachęcić je do samodzielnego rozwiązania problemu, bez wskazówek z naszej strony. Jeżeli bawią się np. na podwórku i znajdą coś dziwnego, mogą przyjść do nas i zapytać, co to jest. Zanim pospieszymy z odpowiedzią, zapytajmy, co same o tym sądzą. Nakłaniamy je, aby rozważyły wszelkie możliwości, zachęćmy je, żeby zastanowiły się, skąd to mogło się wziąć i do czego może służyć. Rupiecie dają do myślenia. Zachęcajcie dzieci, żeby same spróbowały wymyślić odpowiedzi na własne pytania.

3.   Zabawy z wykorzystaniem maskotek, figurek, lalek, itp., mogą posłużyć nam do lepszego zrozumienia i rozmawiania z dziećmi. Jeżeli zaangażujecie się w taką zabawę, o wiele więcej nauczycie się na temat swojej pociechy w trakcie zabawy, niż w trakcie rozmowy. Dziecięce gry w udawanie są ilustracją prawdziwego życia. Odtwarzane sceny obrazują ich uczucia. Zachęcam Was Drodzy Rodzice, abyście w odpowiedniej chwili przyłączyli się do takiej zabawy. Udawajcie postać, która tematycznie będzie pasowała do zabawy. Mówcie tylko, jako odgrywana postać. A jeśli będziecie mieć wątpliwości, co do zasad gry, pytajcie raczej zabawki niż dziecko. Starajcie się dobrze wczuć w rolę, by pozwolić maluszkowi poprowadzić zabawę. Pozwala to nam wejść do Jego świata i poznać skryte myśli swego dziecka. Dodam jeszcze, że jest to technika stosowana przez terapeutów, którzy pracują z małymi dziećmi.

4.    Zabawę relaksująca pt. ,,Myjnia samochodowa’’.

-        Dziecko kładzie się na plecach z zamkniętymi oczami a rodzic trzyma je za rękę udając, że jest ona samochodem przechodzący przez myjnię.     

-       ,,płukanie”- przebiegnij lekko palcami od ramienia do czubków palców,

-       ,,mycie szczotkami”- delikatnie pomasuj całą rękę,

-       ,,mycie tekstylne”- pogładź ją miękką szmatką,

-       ,,drugie płukanie”- znowu przebiegaj palcami w górę i w dół,

-       ,,suszenie”- leciutko podmuchaj. Jest to miłe i bardzo relaksujące uczucie.                                             

Pobyt w myjni może trwać minutę, ale i dłużej. Wszystko zależy od możliwości skupienia uwagi i stopnia zainteresowania dziecka. Pamiętajmy, że maluch może nie chcieć, by go dotykano i powinniśmy to uszanować.

5. Banki mydlane.

Z pianą można bawić się w skali mikro - przygotowując miskę z wodą, w której maluch będzie mógł zanurzyć ręce, albo w skali makro - wkładając go do wanny. Do wypełnionego pianą naczynia wrzucamy kolorowe piłeczki albo plastikowe zakrętki od butelek. Zadaniem dziecka będzie odnalezienie ich i wyłowienie ręką, sitkiem, kuchenną chochelką. Zabawę w wannie można połączyć z łapaniem puszczanych przez dorosłych baniek. Tu dziecko ćwiczy spostrzegawczość, refleks, a nawet równowagę. Udanej zabawy!

 

Opracowała:

Wioletta Matyjewicz

Czytaj więcej oPropozycja zabaw na tydzień 11.05 – 15.05.2020 r.

„Matematyka dnia codziennego”.

Spędzając czas z dziećmi warto wykorzystać naturalne, domowe sytuacje i pobawić się w „matematykę dnia codziennego”. Można przeliczać wszystko, „co się da” : sztućce, kubki, talerze, serwetki wspólnie nakrywając do stołu. Zastanawiać się ile jeszcze brakuje nakryć, krzeseł, żeby starczyło dla wszystkich, ile potrzeba kawałków ciasta, żeby każdy otrzymał jedną porcję. Pomysłów może być wiele.

W każdym domu znaleźć można stare korale, guziki, plastikowe nakrętki, korki, które można wykorzystać do segregowania, układania dowolnych kompozycji czy  rytmicznych sekwencji.

Wyżej wymienione elementy mogą posłużyć również jako pionki do gier planszowych. Jeśli takich nie mamy w domu to możemy stworzyć je  z dzieckiem na dużym arkuszu papieru. Gry planszowe typu Chińczyk świetnie kształtują umiejętność liczenia oraz cierpliwość w oczekiwaniu na swoją kolej czyli odporność emocjonalną niezbędną          w szkole

Dzieci uwielbiają zagadki, które pobudzają  myślenie, wyobraźnie, kreatywność. Duży wybór zagadek można znaleźć w Internecie.

 

Przykładowe strony :

               -miastodzieci.pl

               -kuradomowa.com

               -edziecko.pl

ŻYCZĘ UDANEJ ZABAWY! :-)

Czytaj więcej o„Matematyka dnia codziennego”.

,,Laboratorium badacza’’.

Przedszkolaku, mamo, tato

*zakładamy zielony ogródek w domu – takie mini ,,Laboratorium badacza’’. Przygotuj wspólnie z rodzicem plastikową podstawkę, trochę waty, drobne narzędzia do penetracji ziemi, nasiona rzeżuchy, owsa, cebulę. Posiej rzeżuchę na wilgotnym podłożu – załóż kalendarz obserwacji – porozmawiaj z rodzicem co roślina potrzebuje by rosnąć (wodę, światło);

*nasiona owsa posiej w ziemi na 7 dni przed świętami, a będziesz miał(a) wspaniałą, własną dekorację na stół;

*naśladujemy ruchem, np. przylot ptaków, skaczące żaby, rozwijające się kwiaty – wymyśl kilka własnych ćwiczeń by mieć formę ponad normę;

*mapa pogody – określamy pogodę – (jak jest za oknem) i własne samopoczucie;

*dobieramy luźne wyrazy, zdania ,,Za co lubimy wiosnę? Wiosno, lubię cię, bo…’’;

*wybrzmiewamy głoski w nagłosie, np. ,,w’’ jak wiosna, ,,k’’ jak krokus;

*często i wszystko liczymy – (talerze w kuchni, kubki), rozpoznajemy kształty w domu (np. co jest w domu w kształcie prostokąta – dywan, drzwi, okno, itp.);

*namaluję wiosenny obrazek (kredką, farbą).

Czytaj więcej o,,Laboratorium badacza’’.

Propozycje zajęć i zabaw na kolejny tydzień gr. II 30.03.-03.04.2020r.

Propozycje zajęć i zabaw na kolejny tydzień gr. II 30.03.-03.04.2020r.

 

1.Nauka wiersza pt. „Wiosna”

Idzie wiosna po świecie

piszą o niej w gazecie.

Ma zziębnięte paluszki

i we włosach kwiatuszki.

Biega boso po trawie,

trzyma pąki w rękawie.

 

2.Rozwiązywanie zagadek o tematyce wiosennej.

Jak ten kwiatek się nazywa,
co słowo „pan” w nazwie ukrywa? TULIPAN

Lubimy ją wszyscy
za ładną pogodę.
Co po długiej zimie
ożywia przyrodę. WIOSNA

Jesienią złoty
po świecie się błąka. LIŚĆ

Kolorowe i pachnące,
zakwitają wiosną.
Można spotkać je na łące,
w parku i w ogródku rosną. KWIATY

Powrócił do nas z dalekiej strony,
Ma długie nogi i dziób czerwony.
Dzieci się śmiały, gdy go witały,
Żabki płakały przez dzionek cały. BOCIAN

Wiosną na drzewie
rozwija się z pąka.
Tak jak muchomorek w kropki ma spódnicę,
nie walczę z muchami, chętniej zjadam mszyce.
Wysyłają ja do nieba po kawałek chleba. BIEDRONKA

 

3.Utrwalenie wiersza „Pory roku”, który dzieci poznały wcześniej.

Po kolei, krok po kroku

Idą sobie pory roku

Wiosna, lato, jesień, zima

Każda ma swój styl i klimat.

Wiosna, lato, jesień, zima.

 

4.Wiosenny masażyk relaksacyjny „Spacer biedronki” - dzieci uwielbiają tego typu zabawy, rodzic lub rodzeństwo masuje dziecko, potem zamiana.


Biedroneczka mała po trawce biegała. - delikatnie poruszają palcami w różnych kierunkach,
Nóżkami tupała, - naprzemiennie uderzają w plecy otwartymi dłońmi,
rączkami machała. - masują je obiema rękami,
Potem się ślizgała - przesuwają zewnętrzną stroną dłoni do góry,
do góry i w dół. - wewnętrzną w dół,
W kółko się kręciła - rysują rękami koła w przeciwnych kierunkach,
i piłką bawiła. - delikatnie uderzają pięściami,
Gdy deszcz zaczął padać, -stukają palcami wskazującymi z góry na dół,
pod listkiem się skryła - rysują obiema rękami kształt liścia,
i bardzo zmęczona spać się położyła.
- przesuwają złączone dłonie w jedną i w drugą stronę.

 

5. Wesoła gimnastyka – dzieci to znają, rodzic, starsze rodzeństwo może gimnastykować się z dzieckiem wypowiadając słowa, jeśli dzieci pamiętają melodię to zaśpiewać.

Gimnastyka to zabawa,

to dla dzieci fajna sprawa.

Ręce w górę, w przód i w bok,

skłon do przodu, przysiad, skok.

 

Czas, w którym dziecko nie chodzi do przedszkola, można wykorzystać na to, aby stało się ono bardziej samodzielne. Warto zachęcać je do utrzymania czystości w swoim kąciku (pokoju), przygotowania prostych posiłków razem  z rodzicami, wykonywania w swoim tempie czynności związanych z ubieraniem, przygotowaniem do snu.

PAMIĘTAJMY, że stwarzanie sytuacji sprzyjających rozwijaniu u dziecka czynności samoobsługowych przyczynia się do kształtowania w nim przekonania o tym, że może, umie, potrafi.

 

Bądź dobrej myśli,

bo po co być złej…

               Stanisław Lem

 

Pozdrawiam serdecznie Dzieci i Rodziców.

Renata Piecha

Czytaj więcej oPropozycje zajęć i zabaw na kolejny tydzień gr. II 30.03.-03.04.2020r.

Bank pomysłów na zabawy dla gr. II

Bank pomysłów na zabawy dla gr. II

 • W dalszym ciągu wszystko liczymy – staramy się by dotknięty przedmiot otrzymał nazwę kolejnego liczebnika;
 • Rozwiązujemy wiosenne krzyżówki – np. ,,jaka to pora roku, gdy kwitnie wszystko wokół?’’ (kwiecień);
 • Muzykujemy na instrumentach – instrumentem może być wszystko to, co wydaje dźwięk (klucze, butelka z wodą, metalowe łyżeczki);
 • Gimnastyka buzi i języka – np. zabawy logopedyczne z głoską ,,ż’’ – jak żaba;
 • ,,Wiosenne porządki żaby Żanety’’ – dziecko próbuje pokazać czynności jakie wykonuje żaba Żaneta w swoim domu i ogrodzie w ramach wiosennych porządków (np. żaba wyciera kurze z żyrandola);

W dalszym ciągu trzymaj formę ponad normę, np. wykonaj kilka żabich skoków.

 

oprac. Roberta Zięba

Czytaj więcej oBank pomysłów na zabawy dla gr. II

W zdrowym ciele zdrowy duch

Propozycje  zajęć i zabaw na kolejny tydzień 20-24 kwietnia 2020 r.

W zdrowym ciele zdrowy duch

 

1.Zapoznanie z wierszem B. Lewandowskiej pt. „Na zdrowie”.

 

Doktor rybka niech nam powie

Jak należy dbać o zdrowie!

 

Kto chce prosty być jak trzcina,

Gimnastyką dzień zaczyna!

 

Całe ciało myje co dzień

Pod prysznicem, w czystej wodzie.

 

Wie, że zęby białe czyste

Lubią szczotkę i dentystę!

 

Pije mleko, wie, że zdrowo

Chrupać marchew na surowo.

 

Kiedy kicha czysta chustka

Dobrze mu zasłania usta.

 

Chcesz, to zobacz, jak jeść jabłka

Na obrazku bez zarazków.

 

Rób tak samo, bo chcesz chyba

Tak zdrowy być jak ryba.

 

2. Po przeczytaniu wiersza warto przeprowadzić krótką rozmowę z dzieckiem na temat jego treści, wspólnie z dzieckiem poszukać odpowiedzi na pytanie: co należy robić, by być zdrowym?

3. Zasady zdrowego trybu życia (dla przypomnienia):

- prawidłowe odżywianie się

- aktywność ruchowa

- odpowiednia ilość snu

- higiena osobista

- odpowiedni ubiór dostosowany do warunków atmosferycznych

- radość, zadowolenie i pozytywne nastawienie

 

4. Nauka na pamięć hasła:

Witaminy hop do brzuszka!!!

 i marchewka, i pietruszka!

( zamiast marchewki może być wymienione każde inne warzywo, można zmieniać je w zależności od potrzeb)

Np. kalarepka i pietruszka…

Kapusta i pietruszka…

 

5. Propozycja ćwiczeń z dzieckiem na wesoło

https://www.youtube.com/watch?v=I2WWpt_n9Is

 

6. Zapoznanie z piosenkami „ Jarzynowa gimnastyka”

https://www.youtube.com/watch?v=oD_4YBKMKFs

oraz „Olimpiada w jarzynowie”

https://www.youtube.com/watch?v=H0d-zG2Z2-g

Czytaj więcej oW zdrowym ciele zdrowy duch

Propozycje zadań i zabaw na kolejny tydzień 27-30 kwiecień 2020 r.

Propozycje zadań i zabaw na kolejny tydzień 27-30 kwiecień 2020 r.

 

1.Nauka wiersza pt. „Znak” M. Łaszczuk

Czy ty wiesz, jaki to znak, w czerwonym polu biały ptak?

- Wiem -odpowiedział Jędrek mały, to jest znak Polski: Orzeł Biały.

2. Obejrzenie filmu pt. „Symbole narodowe”

https://www.youtube.com/watch?v=DCwEJ9tHt5c

3. Wykonanie flagi Polski  dowolną techniką.

4. Zapoznanie z piosenką „Jestem Polakiem”

https://www.youtube.com/watch?v=plug6OIrxRM

5. Zabawy rytmiczne ze starszym rodzeństwem, rodzicamiJ

https://www.youtube.com/watch?v=Zg7pCZOtMXo

6. Zapoznanie z wyglądem   wyrazów: POLSKA, POLAK, FLAGA,GODŁO, HYMN przypomnieć jak wygląda zapis swojego imienia.

 

Pozdrawiam serdecznie :-)

Renata Piecha

Czytaj więcej oPropozycje zadań i zabaw na kolejny tydzień 27-30 kwiecień 2020 r.

Propozycje zabaw na tydzień 04.05 – 08.05.2020 r.

Propozycje zabaw na tydzień 04.05 – 08.05.2020 r. 

 

1. Zapoznanie  z wierszem „Wiosenna łąka” Z. Baryły

Wiosenna łąka w promieniach słońca
cała zielona jest i kwitnąca.
Pszczoły, motyle nad nią fruwają,
a w trawie świerszcze koncerty grają.

Rosną na łące białe stokrotki,
wierzby nad rzeką pokryły kotki.
Żaby rechoczą, śpiewają ptaki,
do gniazd dla piskląt znoszą robaki.

Żółte kaczeńce na łące kwitną,
niebo ma barwę jasnobłękitną.
Wśród kwiatów pszczoły pilnie pracują,
zbierają nektar, miód produkują.

Słoneczko grzeje, stopniały śniegi,
na noskach dzieci są pierwsze piegi.
Cieszą się dzieci i ziemia cała,
że wiosna do nas już zawitała.

 

Rozmowa na temat wiersza „Wiosenna łąka”.

- O jakiej porze roku była mowa w wierszu?
- Jakie znamy pory roku?
- Po czym poznamy że jest wiosna?
- Z czego cieszą się dzieci?

2. Zachęcam do obejrzenia filmu o łące.

https://www.youtube.com/watch?v=LKLf5EN1Ff4

 

3. Rozwiązywanie  zagadek o wiosennej łące.

Zielony dywan, a na nim kwiatów tyle
Piją z nich nektar pszczoły, osy i motyle. (łąka)


Skacze po łące, pływa w wodzie .
Z bocianem żyje w ciągłej niezgodzie. (żabka)

Co to za panie mają pasiaste ubranie,
od nich słodki miodek na pewno dostaniesz. (pszczoły)

To jest takie dziwne zwierzę,
bo ma tylko jedną nogę.
Własny domek ma na grzbiecie,
kto to jest , na pewno wiecie ? (ślimak)

Dziób czerwony, długie nogi.
Żabki ze strachu schodzą mu z drogi. (bocian)

Łatwo zauważysz między listeczkami
jej czerwony płaszczyk z czarnymi kropkami. (biedronka)

Znacie takiego małego konika,
który jest zielony, w trawie sobie cyka ? (świerszcz)

Skrzydełka mam jak płatki choć sam nie jestem kwiatem                                                                             

nad kwiatami w słońcu wesoło fruwam latem. (motyl)

Chociaż są malutkie, bardzo pracowite.
Spotkasz je na łące, bo są ich tysiące. (mrówki)

Prawie nic nie widzi i ma długi ryjek.
W czarnym kubraczku pod ziemią się kryje. (kret)

Nad stawem, nad łąką sporo ich się zbiera
każda jest podobna do helikoptera. (ważka)

4. Wiosenne głoskowanie - dzielimy na sylaby (z wyklaskiwaniem) oraz na  głoski wyrazy: motyl, kret, osa, jaskółka, żaba, żuk, mrówka 

5. „Raz, dwa, trzy - teraz liczysz ty”- przeliczanie liczebnikami głównymi, wszystkiego, „co się da”.

6. Zabawa "Prawda czy fałsz" - dzieci określają ich logiczność odpowiadają „prawda” lub „fałsz”.

- Na łące rośnie wysoka trawa, a w niej żyją biedronki, koniki polne, motyle.
- Pszczoły zbierają nektar z kwiatów i robią z nich lizaki.
- Pod ziemią długie korytarze ryje kret.
- Wiosną na łące dzieci lepią bałwana.
- Po łące przechadza się bocian i szuka żabek na śniadanie.
- A żabki chowają się przed nim w trawie i wołają kra, kra.
- Teraz jest pora roku, którą nazywamy zima
- Teraz jest pora roku, którą nazywamy Wiosna


7. Wykonanie pracy plastycznej pt. „ Łąka” dowolną techniką, można skorzystać  z poniżej podanego linka:

https://www.youtube.com/watch?v=q85x875FfGc

8. Zapoznanie z piosenką „Bal na łące”

https://www.youtube.com/watch?v=VL-IW-Xy0Jo

 

Pozdrawiam wiosennie Dzieci oraz Rodziców. Życzę dużo zdrowia!!!

 Renata Piecha Mrugnięcie

 

Czytaj więcej oPropozycje zabaw na tydzień 04.05 – 08.05.2020 r.

,,Wiosna zaraz tu przybędzie, kolorowo będzie wszędzie”

W kolejnych dniach przeszliśmy do tematu pt. ,,Wiosna zaraz tu przybędzie, kolorowo będzie wszędzie”.  Wysłuchaliśmy wiersza pt. ,,Przedwiośnie” i omówiliśmy oznaki wiosny. Pamiętacie, jak założyliśmy nasz ogród warzywny? Muszę wam powiedzieć, że rzeżucha wyrosła piękna J W tym tygodniu poproszę was, abyście obserwowali przez okno pogodę i stworzyli kalendarz pogody (każdy na miarę możliwości) to ma być wasza samodzielna praca. Pamiętajcie, że znam wasze możliwości! Zatem przejdźmy do zadania, będziecie potrzebować:

-kartka papieru,

- kredki,

- termometr za oknem,

- linijka,

- zapał do pracyUśmiech.

Poproście rodziców lub starsze rodzeństwo, aby przy pomocy linijki i kredek pomogli podzielić wam kartkę na 5 części. Pierwsza kratka to środa, druga czwartek a piąta niedziela. Każdego dnia zapiszcie w odpowiedniej kratce jaka jest temperatura za oknem o poranku, kiedy wstajecie i kiedy idziecie spać (do odczytu temperatury poproście rodziców). Oprócz wykonanych pomiarów temperatury narysujcie w danej kratce pogodę jaką widzicie za oknem. Po pięciu dniach powstanie wam piękny kalendarz, nauczycie się odczytywać temperaturę z termometru oraz  systematyczności  i przeliczania w zakresie 5. Przypomnicie sobie, jakie mamy dni tygodnia.

Pamiętajcie kochani o codziennych zabawach gimnastycznych, ruch jest najlepszym lekarstwem na wszystko. I jeszcze jedno - nie spędzajcie zbyt wiele czasu przy telefonach. Pozdrawiam was serdecznie, Pani Ala.

Czytaj więcej o,,Wiosna zaraz tu przybędzie, kolorowo będzie wszędzie”

Krąg tematyczny: „Nigdy nie bój się lekarza, gdy choroba się przydarza”.

Krąg tematyczny: „Nigdy nie bój się lekarza, gdy choroba się przydarza”.

 

Zamierzenia wychowawczo- dydaktyczne:

 

- Kształtowanie u dzieci intuicyjnego rozumienia zdrowia.

- Zapoznanie z zawodem lekarza, kształtowanie pozytywnego stosunku do pracowników służby zdrowia.

- Kształtowanie właściwych zachowań związanych z wizytami w gabinecie lekarskim.

-Wyrabianie u dzieci zdrowych nawyków żywieniowych, przyzwyczajanie do dbania o sprawność fizyczną i własne zdrowie.

- Rozwijanie zdolności kodowania i dekodowania informacji za pomocą symboli i słów.

- Kształtowanie właściwego stosunku do ludzi chorych (współczucie, chęć niesienia pomocy).

- "Chore zęby (oczy, uszy) leczy..."- kończenie zdań, odwołanie się do wizyty i doświadczeń dzieci.

- "Przychodzi chory do lekarza" - zabawa tematyczna, organizowanie z dzieckiem kącika lekarskiego, konstruowanie słuchawek lekarskich (potrzebne będzie: plastikowy przewód, guziki, klej).

- "Prowadzę chorego kolegę" zabawa orientacyjna, doskonalenie umiejętności wskazywania kierunków w odniesieniu do siebie i do drugiej osoby.

- Rozwijanie i zwijanie bandaża - doskonalenie motoryki (dz. rozwija sprawność dłoni).

- Rozwiązywanie i układanie własnych zagadek dotyczących pracy lekarzy.

- "Zdrowy jak ryba" - praca plastyczna, malowanie farbami za pomocą kawałków gąbki.

- ''Gabinet lekarski" - zabawa tematyczna z wykorzystaniem rekwizytów.

- "Skarb olbrzyma"- zabawa ruchowa, rozwijanie umiejętności koordynacji ruchów, zwinności i wyczucia własnego ciała".

- „Trudny wyścig"- zabawa ruchowa, rozwijanie szybkości i gibkości podczas rywalizacji (np. tor przeszkód z różnymi rekwizytami).

- "Bieg z przeszkodami" słuchanie opowiadania Cz. Janczarskiego, rozmowa o przygodach zajączka Szaraka, próby wymyślenia własnego zakończenia opowiadania, poznanie znaczenia przysłowia W zdrowym ciele zdrowy duch.

- "Co mi jest?" zabawa z elementami dramy, doskonalenie umiejętności aktorskich.

- "Ruch to zdrowie" - ćwiczenia gimnastyczne na świeżym powietrzu (z balonikiem).

- "Głoskuję i zgaduję" - zabawa usprawniająca działanie słuchu fonemowego (ilustracje przedstawiające trzy-, cztero-, pięciogłoskowe słowa).

- "Spacer z psem" - opowieść ruchowa połączona z ćwiczeniami ortofonicznymi.

- "Wawa i jej pan" - wysłuchanie opowiadania J.E. Kucharskiego, rozmowa kierowana pytaniami rodzica  (J.E. Kucharski "Wawa i jej pan" ,(w:) "Wybór literatury do zabaw i zajęć w przedszkolu" ,WSiP, Warszawa 1980 s. 267-270)

- "I ja mogę pomóc"- rozmowa o udzielaniu pomocy ludziom dotkniętym chorobą

- "Ile jest...?"- doskonalenie umiejętności liczenia

- "Obrazek dla chorego kolegi"- praca plastyczna (technika wydzieranki).

- "Znajdź drogę" - zabawa orientacyjno - porządkowa, doskonalenie umiejętności wskazywania kierunków (dz. rozróżnia lewą i prawą rękę, określa kierunki w przestrzeni względem siebie i innych ludzi)

- "Sałatka owocowa" - zabawa ruchowa (potrzebne są krzesła).

- "Jem zdrowo" - rozmowa z dzieckiem

- "Wkładamy czapki, szaliki i rękawiczki" - zabawa zręcznościowa w parach (dz. potrafi szybko ubrać kolegę lub koleżankę).

- "Co by powiedziało moje ciało?" - przypomnienie o konieczności dbania o poszczególne części ciała.

- "Długa droga"- zabawa ruchowa z liczeniem (dz. potrafi chodzić, stawiając stopę  za stopą w linii prostej , doskonali umiejętność liczenia).

 

Oprac. Brygida Wojtyra

Czytaj więcej oKrąg tematyczny: „Nigdy nie bój się lekarza, gdy choroba się przydarza”.

Wielkanocne to pisanki, wyklejanki, malowanki.

Wielkanocne to pisanki, wyklejanki, malowanki.
 
Drogie przedszkolaki wielkimi krokami zbliżają się do nas święta, zatem jest to doskonały czas na porządki. Tym razem pomożecie rodzicom uporządkować mieszkania, a w szczególności wasze pokoje. W tym celu wybierzcie rzeczy i narzędzia potrzebne do sprzątania (np. wilgotne ściereczki, szczotki i szufelki, odkurzacz). Pamiętajcie, że usuwanie kurzu jest koniecznym elementem sprzątania, a czyste pomieszczenia korzystnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Po sprzątaniu ułóżcie zabawki na półkach. A Wy, drodzy Rodzice, podczas segregacji zabawek zachęcajcie dzieci do jak najczęstszego przeliczania ich.
Zadawajcie im pytania: "ile będziesz miała lalek, jeśli oddasz 2 młodszej koleżance? Ile masz samochodów w pokoju? Ile z nich jest sprawnych? Ile zostało po odłożeniu zepsutych?"
Pamiętajcie, że najlepszą formą nauki jest zabawa.
Podczas wykonywania tych czynności, zachęcajcie dzieci do dyskusji na temat zbliżających się świąt i związanych z nimi obyczajów. Rodzice, motywujcie dzieci do wypowiadania się i zadawania wam pytań:
"Jak nazywają się nadchodzące święta? Jakie zwyczaje związane są ze świętami wielkanocnymi? W jaki sposób święta wielkanocne obchodzone są w waszych domach? Dlaczego w tym roku ich forma będzie nieco inna?"
Wyjaśnijcie dzieciom znaczenie tradycji i obrzędów towarzyszącym świętom wielkanocnym.
Do poduszki przeczytajcie dzieciom wiersz J. Święcickiej pt. ,,Wesoły zając”.
 
Pewien wesoły zając
nazywał się Robert Skok.
Przy różnych zajęczych zajęciach
skakał na wprost i w bok.
Poszedł do domu Kury
z farbą i pędzlem burym.
Chciał mieć pisanki na święta,
a pomalował pisklęta.
Kury akurat nie było,
tak się szczęśliwie złożyło.
Wyniósł więc jajka na łąkę,
malował pod niebem i słonkiem.
Ledwo skończył malowanie,
rozległo się pukanie.
Co to za harmider taki?
Wykluwają się kurczaki:
pierwszy z czerwoną kokard,
drugi z zieloną falbanką,
trzeci fioletowy,
czwarty cały różowy,
piaty żółty, o dziwo,
szósty- szóstego nie było.
Nastało wielkie gdakanie.
Wtem deszczyk spadł niespodzianie.
Wiosenny deszczyk, kapuśniaczek.
I żółty był każdy kurczaczek.
 
 
A teraz zadanie dla was! Z dowolnych materiałów w domu (kolorowy papier, plastelina, farby) stwórzcie dowolnego kurczaka. Niech fantazja was poniesie. Czekamy na  efekty waszej pracy  (prosimy Państwa o przesyłanie nam zdjęć prac waszych dzieci).
Zachęcamy dzieci również do nauki – poznajemy literę "w". Zapoznajcie dzieci z obrazem graficznym litery "w". Wspólnie z dziećmi podzielcie wyrazy na sylaby i głoski (Wielkanoc, wyspa, wilk, wata).
Czytaj więcej oWielkanocne to pisanki, wyklejanki, malowanki.

Krąg tematyczny: Stop! Zabraniam! Zakazuję! Śmieci w worki się pakuje!

Krąg tematyczny: Stop! Zabraniam! Zakazuję! Śmieci w worki się pakuje!

 

 

Zamierzenia wychowawczo- dydaktyczne: 

- Kształtowanie u dzieci przekonania  o konieczności poszanowania przyrody i obowiązku dbania o nią

- Zapoznanie z przyczynami zanieczyszczenia  środowiska naturalnego (wody, gleby, powietrza)

- Zachęcanie do czynnego udziału w akcjach propagujących idee ekologiczne (np. w akcji "Sprzątania świata" poprzez sprzątanie w swoim pokoju)

- Rozwijanie umiejętności grupowania, porządkowania różnych rzeczy

- Rozwijanie umiejętności uogólniania, wnioskowania i wypowiadania się w sposób zrozumiały dla innych

- Zachęcanie dzieci do eksperymentalnego poznawania świata przyrody

- Wdrażanie do samodzielnego podziału zadań podczas pracy

  

DZIAŁANIA DZIECI 

"Góra śmieci" - burza mózgów; ustalenie co jest do wyrzucenia, a co może jeszcze się przydać (na konkretnych przykładach)

"Naprawdę duży problem" rozmowa na temat stanu najbliższego środowiska przyrodniczego (w osiedlu , w mieście, na wsi). Porządkowanie np. ogrodu lub podwórka

"Kręgle" - zabawa w ogrodzie

"Wielobarwny wiaterek" - zabawa ruchowa z ćwiczeniami oddechowymi

"Gdzie wyrzucić te śmieci?" - doskonalenie umiejętności segregowania

"Będę zdrowy"- ćwiczenia gimnastyczne ogólnorozwojowe, kształtujące zwinność, zręczność i umiejętność współdziałania w zespole

"Co to jest powietrze?" - zabawy badawcze, poznawanie właściwości powietrza podczas doświadczeń (zestaw do puszczania baniek, wiatraczki, balony, patyczek, sznurek, kartoniki z brystolu, perfumy w sprayu)

"Wiatr i liście" - zabawa ruchowo- naśladowcza

"Nad rzeką i nad jeziorem" - zabawa ruchowa orientacyjno- porządkowa, krótka rozmowa na temat warunków bezpiecznej kąpeli (folia malarska, kartoniki z symbolami: kąpiel dozwolona, zakaz kąpieli)

"Woda - wodny"- ćwiczenia słownikowe, wzbogacenie słownika

"Rzeczka" – wysłuchanie  wiersza M. Strzałkowskiej, rozmowa kierowana pytaniami rodzica. M. Srzałkowska " Rzeczka" (w:) " Ciuchcia. Miesięcznik dla grzecznych dzieci" 2000, nr 10

"Eksperymenty na mokro" -zabawy badawcze rozwijające wiedzę na temat wody (przezroczyste naczynia na wodę, sól, cukier, pieprz, kakao, piasek, olej, nafta, płyn do mycia naczyń, plastikowe łyżeczki, drewniany klocek, ołowiane kulki, ołówek, piórko, korek, filtry do kawy, wata, węgiel drzewny, żwir, próbki wody zanieczyszczone ziemią, olejem lub farbą)

"Mokre w mokrym"- praca plastyczna (kartki z bloku technicznego, farby, gąbka, pędzle)

"Kto w ziemi ma mieszkanie?" - oglądanie zdjęć lub rysunków przedstawiających zwierzęta żyjące w glebie (np. dżdżownice, krety, chrząszcze), rozwijanie zainteresowań przyrodniczych (książki lub czasopisma przyrodnicze ze zdjęciami zwierząt żyjących w glebie)

"Tajemnicza ziemia" - badanie składu i właściwości gleby (białe kartoniki, próbki ziemi: ogrodowej, zawierającej próchnicę, torf, glinę, próbki piasku rzecznego i żwiru, szklane naczynia , patyczki, lupa)

Hodowla roślin na różnych podłożach

Dżdżownica - lepienie z masy solnej (równe miary mąki i soli, farby, woda)

"Jestem zwinny jak jaszczurka"- ćwiczenia gimnastyczne ogólnorozwojowe, kształtujące zręczność, zwinność i skoczność

W miarę możliwości pobyt na świeżym powietrzu połączony z obserwacją środowiska naturalnego z wykorzystaniem lupy

Kto trafi?"- zabawy w rzucaniu do celu

"Szkło, plastik czy metal?" -zabawa dydaktyczna, segregowanie przedmiotów przeznaczonych do wyrzucenia, tworzenie zbiorów, porównywanie ich liczebności

"Ciekawostki z okolic śmietnika"- zmniejszenie objętości śmieci

"Czysty świat- zdrowy świat" - wykonanie plakatu o tematyce ekologicznej techniką kolażu (duże kartony, flamastry, skrawki tkanin, klej, papierki po cukierkach, sznurki)

Zabawy w ogrodzie - biegi, skoki, rzuty piłkami do celu

 

oprac. Brygida Wojtyra

 
Czytaj więcej oKrąg tematyczny: Stop! Zabraniam! Zakazuję! Śmieci w worki się pakuje!

Krąg tematyczny: Ktoś nam niebo pomalował. Witaj, tęczo kolorowa!

Krąg tematyczny: Ktoś nam niebo pomalował. Witaj, tęczo kolorowa!

 

Zamierzenia wychowawczo - dydaktyczne:

- zachęcanie dziecka do twórczej ekspresji plastycznej i swobodnego eksperymentowania z kolorami , plamą i linią oraz do wykorzystywania różnych technik plastycznych

-poznanie zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla wiosny

- wspieranie dzieci w budowaniu poczucia własnej wartości

 

W czasie deszczu dzieci się nudzą"- rozmowa o spędzaniu czasu w deszczowe dni, budowanie u dziecka poczucia własnej wartości przez akceptację jego wypowiedzi.

Zabawa dydaktyczna " Czy wiesz, jak się ubrać?" ( dziecko dobiera odpowiedni ubiór do pogody).

" Pogoda" - nazywanie zjawisk atmosferycznych i określanie pogody ( dziecko określa pogodę i rysuje ikony , które ją symbolizują np . słoneczko , chmurka z kropelkami deszczu itd.).

" Deszcz jest muzyką" - swobodna twórczość plastyczna inspirowana muzyką ( dz. maluje to , co kojarzy mu się ze słuchaną muzyką, rozróżnia dżwięki ciche i głośne).

" Uwaga ! Pada deszcz"- zabawa ruchowa połączona z ćwiczeniami ortofonicznymi ( dz. naśladuje odgłosy deszczu , burzy , silnego wiatru).

" Burza" - praca plastyczna techniką kolażu ( dz. umiejętnie wykorzystuje różne materiały w pracy plastycznej np. kartony , folia w różnych kolorach, tektura falista, kawałki tkanin, flamastry ,klej , nożyczki , gazety itd.)

W pracowni malarza" - zabawa w malarzy, mieszanie kolorów , uzyskiwanie i nazywanie nowych barw.

 

 

oprac. Brygida Wojtyra

Czytaj więcej oKrąg tematyczny: Ktoś nam niebo pomalował. Witaj, tęczo kolorowa!

,,Na zielonej łące”

,,Na zielonej łące”

Witajcie kochani, to już kolejny miesiąc naszych internetowych spotkań. Jak już zapewne wiecie, mamy nowy, kolejny miesiąc - maj. W tym pięknym miesiącu kiedy to cała przyroda rozwija się w zaskakującym tempie zapraszam was na spacer na łąkę w celu poznania wybranych środowisk przyrodniczych (życie na łące). Poznamy wygląd ślimaka oraz wybranych owadów: pszczół, mrówek i ich pożyteczności dla przyrody i ludzi. Podczas wyprawy na łąkę lub przydomowych ogródków postarajcie się zaobserwować rośliny i zwierzęta (możecie to zrobić przy pomocy lupy jeśli macie). Pamiętajcie nie niszczcie roślin i nie dokuczajcie zwierzętom. Wysłuchajcie także wiersza  Iwony Salach ,,Łąka ”

 

"Łąka tylu ma mieszkańców

zwierząt, roślin kolorowych.

Tu motylek, a tam pszczółka

tutaj kwiatek – o różowy.

Z kopca wyszedł krecik mały

obok niego idzie mrówka.

Na rumianku w krasnej sukni

przycupnęła boża krówka

Nad tą łąką kolorową

bal wydały dziś motyle.

Zapraszają wszystkie dzieci

więc zatańczmy z nimi chwilę." 

 

 

Pozostając w świecie kwiatów, mam dla was jeszcze do wysłuchania   opowiadanie   „O żółtym tulipanie” - M. Różyckiej

 

W ciemnym domku pod ziemią mieszkał mały Tulipanek. Maleńki Tulipan, jak wszystkie małe dzieci, spał całymi dniami. Wokoło było bowiem bardzo cicho i ciemno. Pewnego dnia obudziło go lekkie pukanie do drzwi.

- Kto tam? – zapytał obudzony ze snu Tulipanek.

- To ja. Deszczyk. Chcę wejść do ciebie. Nie bój się maleńki. Otwórz.

- Nie, nie chcę. Nie otworzę. – powiedział Tulipanek i odwróciwszy się na drugą stronę, znów smacznie zasnął. Po chwili mały Tulipanek znów usłyszał pukanie.

- Puk! Puk! Puk!

- Kto tam?

- To ja. Deszcz. Pozwól mi wejść do swego domku.

- Nie, nie chcę, abyś mnie zamoczył. Pozwól mi spać spokojnie.

Po pewnym czasie Tulipanek usłyszał znów pukanie i cieniutki, miły głosik wyszeptał:

- Tulipanku, puść mnie!

- Ktoś ty?

- Promyk słoneczny – odpowiedział cieniutki głosik.

- O, nie potrzebuję cię. Idź sobie.

Ale promyk słoneczny nie chciał odejść. Po chwili zajrzał do domu tulipanowego przez dziurkę od klucza i zapukał.

- Kto tam puka? –zapytał zżółkły ze złości Tulipanek.

- To my Deszcz i Słońce. My chcemy wejść do ciebie!

Wtedy Tulipanek pomyślał:

„Ha, muszę jednak otworzyć, bo dwojgu nie dam rady”. I otworzył.

Wtedy Deszcz i Promyk wpadli do domu tulipanowego. Deszcz chwycił przestraszonego Tulipanka za jedną rękę, Promyk słońca za drugą i unieśli go wysoko, aż pod sam sufit. Mały żółty Tulipanek uderzył główką o sufit swego domku i przebił go ... I, o dziwo znalazł się w śród pięknego ogrodu, na zielonej trawce. Była wczesna wiosna. Promyki Słońca padały na żółtą główkę Tulipanka.

A rano przyszły dzieci i zawołały:

- Patrzcie! Pierwszy żółty tulipan zakwitł dzisiaj z rana!

- Teraz już na pewno będzie wiosna!

 

Pamiętajcie to zadanie jest na cały tydzień. Jednego dnia wybierzcie się na spacer, innego dnia wysłuchajcie opowiadania, a na koniec zachęcam do stworzenia obrazów wiosennej łąki. Technika prac dowolna a zdjęcia waszych prac są bardzo mile widziane.

Udanej wyprawy mali przyrodnicy 

 

 oprac. Alicja Bender

Czytaj więcej o,,Na zielonej łące”

Zabawy ruchowe i gimnastyczne dla przedszkolaków

Zabawy ruchowe i gimnastyczne dla przedszkolaków

Kto szybciej?

ldzieci spacerują po dywanie, na umówiony sygnał, np. klaśnięcie jak najszybciej siadają na krześle, stają na jednej nodze, kładą się na brzuchu, itp.

Ćwiczenia wzmacniające gorset mięśniowy kręgosłupa

Autor: Dorota Świdurska, pedagog, fizjoterapeuta

Rodzic i dziecko lub dzieci w parach leżą na przeciwko siebie:

 • Podawanie do siebie piłki rękami (ramiona ułożone w bok, łokcie uniesione)
 • Siłowanie – obie osoby trzymają piłkę. Na sygnał każdy ciągnie piłkę do siebie licząc np. do pięciu. Wygrywa ten, kto zabierze piłkę.
 • Klaskanie – dziecko powtarza rytm, którą rodzic pokaże (przy uniesionych łokciach).
 • Dmuchanie – podawanie  do siebie piłeczki ping-pongowej dmuchając ją.

Rodzic i dziecko lub dzieci w parach leżą obok siebie

 • Rzucanie – rzucamy jak dalej oburącz woreczek (lub np. kulkę papierową). Następnie czołgamy się po woreczek.
 • Ślizganie – leżąc na podłodze (lub na kocyku) ślizgi na brzuchu (ważne, by ręce odpychały się równocześnie). Zabawę można przeprowadzić w formie zawodów rodzic – dziecko.

Rodzic i dziecko lub dzieci w parach leżą na plecach, głowami do siebie

 • Z kijkiem – chwytamy rękami za wspólny kijek (nad głową), nogi podnoszą się dotykając go stopami i wracają na podłoże.
 • Z kijkiem nr 2 – chwytamy rękami za wspólny kijek (nad głową), ciągniemy kijek do siebie (kto silniejszy)

Profilaktyka płaskostopia i ćwiczenia wzmacniające mięśnie grzbietu

Rodzic i dziecko lub dzieci w pozycji siedzącej

 • Co narysowałem? – rysujemy zakrętką butelki (trzymaną przez palce stóp) litery, cyfry, figury, zadaniem drugiej osoby jest odgadnąć co zostało zapisane/narysowane
 • Podaj butelkę! – turlanie stopami butelki  do siebie
 • Porządku – wrzucanie do butelki palcami stóp np. żołędzi, kulek papierowych, pogniecionych wcześniej stopami
 • Grzechotka – butelka wypełniona wodą z brokatem jest trzymana przez palce stóp, zadaniem dzieci jest potrząsanie butelką „grzechotką” w dowolnym rytmie, rytm może naśladować druga osoba

Rodzic i dziecko lub dzieci w pozycji leżącej

 • Grzechotka nr 2 – jak wyżej, z tą różnicą, że butelkę trzymają ręce w leżeniu na brzuchu (łokcie w górze)
 • Kółka – leżymy na brzuchu, rodzic trzyma butelkę w wyprostowanych rękach, dziecko obiema rękami (łokcie uniesione) wrzuca na butelkę kółka/obręcze. związane w pętlę sznurówki
 • Złap mnie – rodzic trzyma butelkę wyprostowanych rękach. Dziecko czołga się do butelki, by np. nakleić na niej naklejkę lub ją przewrócić w określonym czasie (rodzic liczy np. do 8, 10 )
 • Kręgle – potrzebujemy do tej zabawy więcej butelek. Leżąc na brzuchu w pewnej odległości od butelek “kręgli” przewracamy je tocząc piłkę palcami stóp lub rękami (łokcie uniesione, w bok).

Żródło:https://panimonia.pl/2020/03/18/zabawy-ruchowe-i-gimnastyczne-dla-przedszkolakow/?fbclid=IwAR18wO0zDq77x6kA8uragxbMEkc1qNXPkDCR0eO2nvGIsaKY3p7haDC4-3Y

 oprac. Iwona Bachmatiuk

Czytaj więcej oZabawy ruchowe i gimnastyczne dla przedszkolaków

Zwierzęta na wiejskim podwórku

Ramowy plan pracy na IV tydzień marca, 23.03.-27.03. dla grupy IV

Temat tygodnia: Zwierzęta na wiejskim podwórku

 

Edukacja językowa:

-        wprowadzenie litery ł, Ł; na przykładzie wyrazu „łapa”;

-        wynajdywanie wyrazów z głoską „ł” na początku, w środku i na ich końcu;

-        pisanie litery ”ł” po śladzie: zabawy przygotowawcze: wodzenie palcem po mące, by napisać literkę, jeżdżenie resorakiem po literce napisanej na kartce formatu A4 z zachowaniem odpowiednich kierunków;

-        ćwiczenia aparatu mowy przy piosence dźwiękonaśladowczej „Stary Donald farmę miał”;

-        rozwijanie słownika czynnego poprzez nazywanie młodych zwierząt z wiejskiej zagrody, np. cielak, źrebię, kurczak, kaczuszka, prosiaczek, kózka, szczeniak, kotek;

-        robienie podpisów do obrazków ze zwierzętami. Czytanie prostych zdań z książeczek o zwierzętach.

 

Edukacja matematyczna:

 

-        przeliczanie wiejskich zwierząt na obrazku;

-        przyporządkowanie zwierząt do różnych kategorii, np. łączenie w pary mamy i dziecka (klacz i źrebię), segregowanie zwierząt należących do jednej rodziny – kaczki (kaczka, kaczor i kaczuszka),  konie (klacz, koń i źrebię);

-        układanie zadań z treścią do przygotowanych liczmanów. Zapisywanie wyników na kartce. Utrwalanie posługiwania się symbolami matematycznymi „+”, „-„, „=”;

-        przeliczanie jajek w czasie robienia omletu czy jajecznicy. Utrwalanie liczebników głównych i porządkowych.

 

Edukacja plastyczno-techniczna:

-        tworzenie rysunku, obrazka do piosenki „Stary Donald farmę miał”

-        malowanie wybranych zwierząt (mama, tata i dziecko), a następnie wycinanie ich;

-        „Na wiejskim podwórku” – projekt rodzinny. Rodzic zaczyna malować zwierzę, dziecko musi odgadnąć co to jest i domalować resztę;

-        Lepienie figury wybranego zwierzątka, np. kotka, kury, z plasteliny lub innej dostępnej masy plastycznej.

 

Edukacja zdrowotno-fizyczna:

-        Naśladowanie ruchów zwierząt wiejskich;

-        Przygotowanie dania z jajka: jajecznicy, omletu, pasty jajecznej wg upodobań rodzinnych; Przy okazji rozmowa o tym, co mamy od zwierząt wiejskich: nabiał, jajka, mięso;

-        Przypominanie o zasadach bezpieczeństwa oraz higieny w czasie przygotowania posiłków;

-        Zabawy rozwijające zmysły – próbowanie różnych produktów – jajek, mleka, jogurtów, serów itp. z zamkniętymi oczami i odgadywanie ich nazw. Określanie ich smaków. Sortowanie smaków od najbardziej smacznych do najmniej smacznych.

 

Pomocne strony:

http://boberkowy-world.blogspot.com/2014/04/w-wiejskiej-zagrodzie-literatura-do.html

https://ztorbynauczycielki.pl/gra-w-typie-dooble-zwierzeta/

https://www.dzieckiembadz.pl/2018/04/zwierzeta-na-wsi-karty-ruchowe.html

https://www.dzieckiembadz.pl/2018/04/wiejskie-ukadanki.html

https://www.dzieckiembadz.pl/2018/04/karty-pracy-wiejskie-podworko-do.html

https://www.logopedia.net.pl/artykuly/157/zabawy-ze-zwierzetami-z-wiejskiego-podworka.html

https://vod.tvp.pl/video/domowe-przedszkole,co-slychac-na-wsi,45831

https://www.youtube.com/watch?v=KLwr2pXDKlE

https://www.youtube.com/watch?v=mwMN7Hci0Lw

http://maluchwdomu.pl/2015/05/origami-zwierzatka-z-wiejskiego.html

https://www.youtube.com/watch?v=i2E2rlMEJgA

 

oprac. Aneta Taranek

Czytaj więcej oZwierzęta na wiejskim podwórku

Papierowy bociek

Papierowy bociek

 

Łatwa i przyjemna praca plastyczna, która stanowi dodatkowo pacynkę do zabawa parateatralnych lub…. Szypułkę, dzięki której nasze Bąble mogą rozwijać koordynację wzrokowo-ruchową oraz sprawność chwytu. Dzięki bocianiemu dziobkowi można próbować chwytać różne małe przedmioty – kawałki waty, klocki, klamerki do ubrań i co Wam jeszcze przyjdzie do głowy.

Oprócz samego przenoszenia, można próbować klasyfikować przenoszone obiekty, np. pod względem koloru, wielkości, różnych kategorii.

Można ćwiczyć orientację w przestrzeni – np. prosząc dziecko, by włożyło chwycony przedmiot: do miseczki, z lewej strony miseczki, z prawej, z przodu miseczki, z tyłu (zamiast miseczki może być talerzyk, pudełko, co mamy pod ręką).

Można wymyślać zabawy z przeliczaniem i utrwalaniem nazw liczebników głównych (jeden, dwa, trzy…) i porządkowych (pierwszy, drugi, trzeci…) np. napisać na karteczkach cyfry i dziecko układa przy nich odpowiednią ilość obiektów, przeliczając je. Prosimy – połóż trzeci makaronik przy zielonym klocku/kartoniku/pisaku, a pierwszy makaronik – przy niebieskim.

Powyższy sposób można rozbudować, tworząc „ilustracje” do prostych zadań tekstowych – na początku mama opowiada, a dziecko układa odpowiednie ilości przedmiotów. Zachęcamy dzieci do zamiany ról. Z chęcią zamieniają się w nauczycieli, zwłaszcza, gdy to mama lub tata uczą się w ich szkole. Przykładowe zadanie: Na łące dziś gwar i ruch. Na różowym kwiatku usiadły dwa motylki (dziecko przy różowym kartoniku układa dwa przedmioty). Na niebieskim kwiatku usiadły 3 pszczółki. Na pomarańczowym kwiatku usiadł żuczek. Ile owadów siedzi na kwiatkach? Dzieci przeliczają przeniesione elementy i podają wynik. Starszaków można poprosić o zapis działania – czyli w tym wypadku: 2+3+1=

Wymyślając takie zadania z treścią, pamiętajmy by dostosować je do poziomu dziecka. Im młodsze – tym treść krótsza, a działania opierające się na maksymalnie 2 składnikach (tak, by działania matematyczne można było zapisać w sposób: 2+4=, lub 5-3=).

Jeśli mamy zaś trochę chęci i talentu, ewentualnie drukarkę, można poutrwalać z dziećmi różne tematy, np. wiosenne kwiatki lub zwierzątka, stany pogody, nazwy zwierząt, ubrań, części ciała itp. Zamiast kolorów kwiatków (jak w zadaniu wyżej), dzieci ustawiają przenoszone przedmioty przy konkretnych kwiatkach, zwierzętach, literkach, ubraniach, które im narysujemy lub wydrukujemy. Dzięki czemu zabawa niepostrzeżenie zmieni się w naukę. Tak jak w przedszkolu :-)

Tutorial online jak wykonać boćka znajdziecie tutaj:

https://www.youtube.com/watch?v=i2E2rlMEJgA

 

oprac. Aneta Taranek

Czytaj więcej oPapierowy bociek

Wielkanoc

Rozkład materiału od 30.03.- 10.04.2020r

Temat: Wielkanoc

 

- aktywność dziecka: językowo-literacka

Bajeczka wielkanocna - wdrażanie dzieci do uważnego słuchania utworu i wypowiadania się na jego temat.

„Wielkanocny telefon”, „Symbole Wielkiej Nocy” – rozwijanie pamięci słuchowej, słuchu fonematycznego.

Zagubione kurczątko – rozwijanie umiejętności muzycznych i rytmicznych.

Wielkanoc u języczka - doskonalenie sprawności narządów artykulacyjnych i aparatu mowy.

„Wielkanocne zwyczaje” - poszerzanie słownika czynnego dzieci o nazwy związane ze świętami wielkanocnymi, doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat.

„Kaszubskie nuty” – rozwijanie umiejętności uważnego słuchania utworu i rozumienia jego treści, wypowiadania się na zadany temat.

Legenda o białym baranku – doskonalenie umiejętności uważnego słuchania tekstu i wypowiadania się na temat jego treść.

Wielkanocna piosenka – doskonalenie umiejętności uważnego słuchania tekstu  i wypowiadania się na temat jego treści.

 „Co włożymy do koszyczka?” - kształcenie kompetencji językowych, zagadki.                               

 Wielkanocny stół - rozwijanie umiejętności uważnego słuchania tekstu, poszerzanie słownika czynnego dzieci o nazwy związane ze świętami wielkanocnymi, doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat.                                                                                                                                         Bajka o pisankach - doskonalenie umiejętności uważnego słuchania tekstu i wypowiadania się na temat jego treści.

 

- aktywność dzieci: matematyczna:

Przeliczanie sylab w zdaniach, zapisywanie ich liczby, przeliczanie bazi, rysowanie „po tyle samo”.

„Wielkanocne obliczenia” – zabawa matematyczna. 

 „Zastawianie wielkanocnego stołu” - kształcenie umiejętności klasyfikowania przedmiotów według wybranego kryterium, liczenia przedmiotów, odnajdywania i wymieniania różnic między przedmiotami. „Pisanki” - doskonalenie umiejętności  klasyfikowania przedmiotów według wybranego kryterium, liczenia przedmiotów, odnajdywania i wymieniania różnice między obrazkami. Rozwiązywanie sudoku obrazkowego, wycinanie jajek po śladzie.

 

- aktywność dziecka: przyrodnicza:

„Tyle samo, mniej, czy więcej wody” – zabawa badawcza.

 

- aktywność dziecka: plastyczno-techniczna:

Dorysowywanie brakujących części palmy i pisanki.

„Wielkanocna palma” – praca plastyczna.

„Koszyczek wielkanocny” – przestrzenna praca plastyczna.

Odnajdywanie fragmentów ilustracji i zakreślenie ich pętlą, pisanie wyrazów po śladzie.

Rysowanie po śladzie pisanek, naklejenie sztućców obok talerza.

„Nasze pisanki” – zabawa plastyczna wybrana techniką.

 

- aktywność dziecka: emocjonalna-społeczna:

„Przygotowania do świąt”

„Wielkanocna zabawa”

„Śmigus-dyngus”- rozwijanie umiejętności dramowych i teatralnych, wyrażania swoich myśli gestem.

„Zagubione kurczątko” – zabawa słuchowa.

 

- aktywność dziecka: ruchowo-zdrowotna:

Kształtowanie codziennych nawyków higienicznych

„Głodne kurczątka” – zabawa ruchowa.

„Złodziej jajek” - doskonalenie umiejętności orientacji w budowie ciała.

Zabawy muzyczno-ruchowe przy piosence.

„Kto zbierze najwięcej pisanek do koszyczka” - zabawa ruchowa

 

 

oprac. Iwona Bachmatiuk

Czytaj więcej oWielkanoc

Pisanki, kraszanki - jajka malowane

Temat - Pisanki, kraszanki - jajka malowane.

 

1. Edukacja językowo  – literacka - „Wielkanocne  zwyczaje” - poszerzanie słownika  czynnego dzieci o nazwy związane ze świętami - palma wielkanocna, święconka, lany  poniedziałek, pisanka…

- rozmowy na temat „dlaczego kwiecień to plecień?”

- „Bawimy się głoskami i literami” - utrwalanie poznanych liter, wyróżnianie ich w nagłosie i wygłosie,

- próby czytania wyrazów o prostej budowie,

- słuchanie wybranych utworów  literatury dziecięcej.

 

2. Edukacja matematyczna - „Wielkanocne  obliczenia” - rozwijanie umiejętności matematycznych, liczenie przedmiotów  wokół nas,

- „Zastawianie wielkanocnego stołu” - kształcenie  umiejętności  klasyfikowania przedmiotów według wybranego kryterium np. co pasuje do Świąt  Wielkanocnych…

 

3. Edukacja  przyrodnicza -

- śledzenie wzrostu wcześniej posianych roślin - rzeżuchy,  cebuli, owsa.

- obserwowanie zmian zachodzących aktualnie w przyrodzie - pąki na drzewach i krzewach, przyloty ptaków, cieplejsze i dłuższe dni…

- próby odpowiedzi na pytanie - co było wcześniej – jajko czy kura?

 

4. Edukacja plastyczna i grafomotoryka - pisanie poznanych liter po śladzie,

- „Koszyczek wielkanocny” - przestrzenna praca plastyczna  z użyciem dowolnych materiałów,

- rysowanie pisanek po śladzie, wycinanie ich z kolorowego papieru, ozdabianie według własnego pomysłu,

- realizowanie zadań w kartach pracy doskonalących grafomotorykę.

 

5. Aktywność ruchowa – zabawy - „Kto zbierze najwięcej pisanek do koszyczka?”, ”Głodne kurczątka”, ”Zagubione kurczątko”

- w miarę możliwości pobyt na powietrzu.

Pomagamy rodzicom w świątecznych porządkach, w przygotowaniu dań i pysznych ciast.

 

oprac. Beata Gach

Czytaj więcej oPisanki, kraszanki - jajka malowane

Praca rolnika

Ramowy plan pracy na III tydzień kwietnia, 14.04.-17.04. dla grupy IV

Temat tygodnia: Praca rolnika

 

Edukacja językowa:

-  „Wiejskie odgłosy” - zabawa słuchowa – wysłuchiwanie i rozpoznawanie zwierząt (pliki dostępne poprzez e-mail grupowy)

- „Rozmowy zwierząt” – rozwijanie słuchu fonematycznego, sprawności motorycznej, doskonalenie umiejętności parateatralnych, ćwiczenie umiejętności odróżniania świata realnego od fikcji, rozwijanie sprawności narządów artykulacyjnych i aparatu mowy.

 

Tekst:

„Rozmowy zwierząt”   Barbara Kosowska

Mu, Mu, Mu, tak krowa muczy

Kto Cię krowo tak nauczył?

Nikt nie uczył mnie muczenia

Mówię Mu od urodzenia,

A ponadto daję słowo

Jestem bardzo mleczną krową

Baran do owcy mówi: beee

Czego baran od niej chce?

Powiedz owco ma kochana

Ile mleka dałaś z rana?

Dałam dzisiaj dużo mleka

Teraz na mnie fryzjer czeka.

Kukuryku, kukuryku

Co się dzieje w tym kurniku?

Kura jaja wysiaduje,

Kogut z dumą spaceruje,

Bo za chwilę już na świecie

Ma pojawić się ich dziecię.

Źrebię w stajni mamy szuka

Rży, kopytkiem w ziemię stuka

Gdzie ta mama się podziała?

Pewnie z tatą w świat pognała

Klacz i ogier wnet wrócili,

Na wyścigach konnych byli.

Tak zwierzęta rozmawiają

One też swój język mają.

To jest język zagrodowy

Kury, owcy czy też krowy.

 

Rozmowa z dzieckiem po wysłuchaniu: Jakie zwierzęta występowały w wierszu?  O czym rozmawiały zwierzęta? Czy zwierzęta rzeczywiście mogą ze sobą rozmawiać? Do czego służą wydawane przez nie odgłosy?

- „Co to jest farma?” – rozmowa z dziećmi: Co to jest farma? Czym zajmuje się rolnik? Jakie znaczenie ma praca rolnika dla osób mieszkających w mieście? Jakie obowiązki ma hodowca zwierząt, jak się nimi opiekuje? Co robi rolnik rano,  w południe, a co wieczorem? Co jedzą zwierzęta hodowane w gospodarstwie?

 

Edukacja matematyczna:

- rozgrywanie prostych gier planszowych, układanie puzzli.

- uzupełnianie działań arytmetycznych w zakresie 10. Rodzic zapisuje działania na kartce (dodawanie i odejmowanie), a dziecko liczy (może w pamięci, jeśli jednak potrzebuje, może liczyć na palcach).

- „Karmimy kurki” – na kartkach dzieci rysują duże koła i je wycinają. Niepotrzebne fragmenty papieru tną na niewielkie kawałki (małe kwadraciki) – będą udawać pokarm kurek. Następnie dzieci za pomocą słomek przenoszą papierowe ścinki na wycięte koła, przeliczają je.  Próbują ułożyć z nimi działania i zapisać je.

 

Edukacja plastyczno-techniczna:

-  „Zwierzęta w zagrodzie” – praca plastyczna. Ozdabianie szablonów zwierząt np. kolorowym papierem, płatkami kosmetycznymi, watą, ścinkami włóczki, tkanin itp.

- „Dlaczego rośliny rosną?” – burza mózgów podsumowana w formie pracy plastycznej. (Czego potrzebują rośliny, żeby rosnąć i się rozwijać? Porozmawiajcie o tym i spróbujcie zrobić plakat, który pokaże to w zrozumiały sposób).

 

Szablon do zadania 1:

 szablon

 (szablon pochodzi z materiałów WSiP, "Plac zabaw")

 

 

Edukacja zdrowotno-fizyczna:

- rozwijanie umiejętności prowadzenia samodzielnych zabaw badawczych,

- kształtowanie codziennych nawyków higienicznych po zabawie i przed posiłkami,

- „W poniedziałek rano kosił ojciec siano” - zabawa ruchowa. Dziecko, które jest „ojcem”, wykonuje gesty odpowiednie do słów piosenki:

 

„W poniedziałek rano kosił ojciec siano” -  sł. i muz. tradycyjne

https://www.youtube.com/watch?v=eyXUmg5UdSs

 

1. W poniedziałek rano,

kosił ojciec siano,

Kosił ojciec, kosił ja,

kosiliśmy obydwa.

2. A we wtorek rano

Grabił ojciec siano,

Grabił ojciec, grabił ja,

Grabiliśmy obydwa.

3. A we środę rano

Suszył ojciec siano,

Suszył ojciec, suszył ja,

Suszyliśmy obydwa.

4. A we czwartek rano

Zwoził ojciec siano,

Zwoził ojciec, zwoził ja,

Zwoziliśmy obydwa.

5. A zaś w piątek rano

Sprzedał ojciec siano,

Sprzedał ojciec, sprzedał ja,

Sprzedaliśmy obydwa.

6. A w sobotę rano

Stracił ojciec siano,

Stracił ojciec, stracił ja

Straciliśmy obydwa.

7. A w niedzielę z rana

Już nie było siana,

Płakał ojciec, płakał ja,

Płakaliśmy obydwa.

 

oprac. Aneta Taranek

Czytaj więcej oPraca rolnika

Dbamy o naszą planetę

Rozkład materiału dla gr. IV od 20.04.- 24.04.2020r

Temat: Dbamy o naszą planetę

 

- aktywność dziecka: językowo-literacka:

Nowa moda – doskonalenie umiejętności uważnego słuchania tekstu literackiego i wypowiadania się na temat jego treści, definiowanie pojęcia „ekologiczny”;

„Z jak zegar” – doskonalenie umiejętności analizy oraz syntezy sylabowej i głoskowej słowa zegar, przeliczanie sylab i głosek w wyrazie, prezentacja litery Z, z;

„Jakie to słowo?” – ćwiczenie sprawności językowej;

Łąka – doskonalenie umiejętności interpretowania ruchem treści utworu, rozwijanie umiejętności wyrażania emocji bohaterów, poszerzanie wiedzy o sposobach chronienia naszej planety;

„Głoski w moim imieniu” – rozwijanie kompetencji językowych przez analizę i syntezę głosek w słowach;

Pstryk – rozwijanie umiejętności uważnego słuchania opowiadania, rozmowa na temat jego treści;

„Ekologiczne sudoku” – czytanie prostych wyrazów, doskonalenie umiejętności przeliczania i logicznego myślenia;

„Jaka to liczba?” – rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej i słuchowej, umiejętności analizy głoskowej;

Co to jest ekologia? – doskonalenie umiejętności uważnego słuchania utworu literackiego, poszerzenie słownika czynnego;

„Głuchy telefon” – doskonalenie percepcji słuchowej.

 

- aktywność dzieci: matematyczna:                                                                                                     

liczenie pojemników, zapisywanie ich liczby, rysowanie po śladzie, czytanie wyrazów, łączenie ich  z właściwymi pojemnikami; zaznaczanie różnic między obrazkami;                                                       

„Odtwórz rytm” – doskonalenie umiejętności odtwarzania rytmów ruchowo-słuchowych;                         

„Mniej czy więcej” – wprowadzenie znaków mniejszości i większości, wprowadzenie do rozumienia zadań  z treścią;

pisanie po śladzie znaków < i >,  porównywanie liczby obiektów i zapisywanie rozwiązania znakami < i >.

 

- aktywność dziecka: przyrodnicza:                                                                                                       

„Czas dla Ziemi” – utrwalenie informacji z zakresu dbania o środowisko, poszerzanie wiedzy przyrodniczej;             

ćwiczenie umiejętności prowadzenia obserwacji przyrodniczych;                                                                 

„Ile wody nam ucieka?” – doskonalenie umiejętności przeprowadzania własnych zabaw; badawczych, stawiania hipotez i sprawdzania ich, poszerzanie wiedzy przyrodniczej;

„Obwód elektryczny” – eksperyment;

„Oczyszczalnia ścieków” – rozwijanie umiejętności przeprowadzania zabaw badawczych;                    

Zabawy swobodne z wykorzystaniem naturalnych materiałów zgromadzonych w kąciku przyrodniczym – rozwijanie zainteresowania środowiskiem przyrodniczym.       

                                                                                           

- aktywność dziecka: plastyczno-techniczna:

wykreślanie nazw obrazków, odczytywanie hasła, pisanie litery Z, z po śladzie;                                          

kącik grafomotoryczny, pisanie litery Z, z, pisanie wyrazów po śladzie;                                                           

wycinanie obrazków, naklejanie ich pod właściwymi pojemnikami na odpady;                                  

„Podwodny świat” – wspólna praca plastyczna z opakowań, rozwijanie fantazji i wyobraźni, rozwijanie sprawności grafomotorycznej;       

„Narysuj obwód” – praca plastyczna, podsumowanie eksperymentu;                                             

„Bezpieczny przedszkolak” – praca plastyczna;                                                                                   

„Ekologia” – zabawa dydaktyczna, utrwalanie kształtu liter; układanie historyjki obrazkowej, przeliczanie obiektów w zbiorach, pisanie cyfr i znaków < i >.

 

- aktywność dziecka: emocjonalna-społeczna:                                                                                       

Moja planeta – rozwijanie słuchu muzycznego, doskonalenie sprawności ruchowe;

Zabawy swobodne, konstrukcyjne i tematyczne;

Gry i zabawy stolikowe w parach

 

- aktywność dziecka: ruchowo-zdrowotna:                                                                                              

Moja planeta – zabawy ruchowe do piosenki;

„Boogie-woogie” – zabawa ruchowa przy muzyce;

Zestaw ćwiczeń porannych;

„Prąd z wiatraka” – zabawa ruchowa;

Zestaw ćwiczeń gimnastycznych.

 

oprac. Iwona Bachmatiuk

 

Czytaj więcej oDbamy o naszą planetę

Tajemnice książek

Temat - Tajemnice książek.

 

1.Edukacja językowo-literacka:

- zabawa „Gdzie jest f”- doskonalenie umiejętności wyróżniania i przeliczania głosek w słowach. Przykład- rodzic wymienia słowa, które zawierają głoskę „f”- na początku, w środku i na końcu. Zadaniem dziecka jest ułożenie tylu np. patyczków, klocków, ile  głosek mają te słowa.

-szukanie informacji na temat- „Jak powstaje papier ?”

-rozmowa na temat- „Co to jest biblioteka ?”

-„Moja ulubiona książka”- czy taką mam, dlaczego jest ulubiona…

-słuchanie wybranych utworów literatury dziecięcej.

 

2.Edukacja matematyczna:

- zabawy kostkami do gry, przeliczanie oczek na kostkach, wyznaczanie  sumy- doskonalenie dziecięcego liczenia na miarę możliwości, 

-„Ile kosztuje ta książka?”- rozwijanie umiejętności przeliczania,

-rozumienie określeń- jutro, wczoraj, pojutrze...

 

3.Edukacja przyrodnicza:

- dalsza obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie- jak wyglądają drzewa, krzewy, jakie ptaki pojawiły się wokół nas, czym się aktualnie zajmują…

-zwracanie uwagi na owady, próby obserwacji ich zachowań z wykorzystaniem lup, szkieł powiększających…

 

4.Edukacja plastyczna i grafomotoryczna:

- rysowanie wzorów po śladzie,

-cięcie papieru po linii prostej i łamanej,

-odwzorowywanie różnorodnych kształtów,

-obrysowywanie figur geometrycznych,

-malowanie farbami plakatowymi na temat- „Mój ulubiony bohater z książki”.

 

5.Aktywność ruchowa:

- zabawy „Wiosenny deszczyk”, „Wąchamy kwiaty”, „Nie wpadnij do  kałuży”, „Skoki  do  wody’’.

-w miarę możliwości zabawy na powietrzu, spacery.

 

 oprac. Beata Gach

Czytaj więcej oTajemnice książek

Polska, moja ojczyzna

Plan pracy dla grupy IV na 1. tydzień maja 2020
"Polska, moja ojczyzna"
 
Edukacja ruchowo-fizyczna : 
• Ćwiczenie umiejętności orientacji w schemacie ciała;
• Wdrażanie do systematycznego stosowania zabiegów higienicznych po zabawie i przed posiłkami
• Wyrabianie nawyku utrzymywania prawidłowej postawy ciała;
 
Edukacja matematyczna: 
•   „Zrób to, co ja” – zabawa słuchowo-ruchowa: „Dzisiaj zagramy na instrumentach, które zawsze nosimy ze sobą. Będziemy wydobywać dźwięki z naszych dłoni, stóp, kolan, łokci i innych części ciała. Ja zagram kilka dźwięków w taki sposób. Patrz i słuchaj uważnie, bo poproszę cię o powtórzenie tego rytmu”. Prezentowanie rytmu: klaśnięcie, tupnięcie dwiema nogami, klaśnięcie – dzieci powtarzają. Przykłady kolejnych rytmów:
• tupnięcie, uderzenie dłońmi o podłogę, tupnięcie;
• uderzenie dłońmi o podłogę, tupnięcie, tupnięcie, uderzenie dłońmi o podłogę;
• tupnięcie, tupnięcie, klaśnięcie, tupnięcie.
• Podawanie nazw kierunków na kartce papieru, odczytywanie charakterystycznych punktów na mapie; rozpoznawanie, identyfikowanie i podawanie nazw określonych symboli;
• Określanie lewej i prawej strony w przestrzeni w odniesieniu do własnego ciała i innych obiektów
 
Edukacja przyrodnicza:
• Kształtowanie poczucia odpowiedzialności za własne samopoczucie i zdrowie;
• Utrwalenie informacji o sposobach dbania o bezpieczeństwo swoje i innych podczas różnych uroczystości;
• Rozwijanie zainteresowania przyrodą Polski; zaznaczanie morza i gór na konturowej mapie Polski; 
 
Edukacja językowa:
• Rozpoznawanie, identyfikowanie i podawanie nazw określonych symboli narodowych (flaga, godło, hymn narodowy)
• Mazurek Dąbrowskiego – utrwalenie informacji o hymnie narodowym, doskonalenie pamięci i uwagi słuchowej
• „Polska” – doskonalenie umiejętności uważnego słuchania utworu, rozwijanie uwa¬gi słuchowej 
• „Gdzie mieszka moja rodzina?” – doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat, ćwiczenie umiejętności opowiadania o swojej rodzinie, rozwijanie sprawności językowej – poszerzanie słownika czynnego;
• Wprowadzenie litery: „J,j”; 
• wdrażanie do odróżniania świata fikcji od rzeczywistości w czasie czytania legend;
 
Edukacja plastyczna:
• „Godło Polski” – prezentacja godła Polski, prośba o wymienienie charakterystycznych cech. Następnie dzieci malują na czerwonej kartce z bloku godło Polski palcami zanurzonymi w białej farbie. Doklejają koronę i wycinają kształt godła
 
 
 
„Polska” (fragment)     Małgorzata Strzałkowska
Polska leży w Europie.
Polska to jest kraj nad Wisłą.
Polska leży nad Bałtykiem.
I to wszystko? Nie! Nie wszystko!
Polska naszą jest ojczyzną –
Tu żyjemy, tu mieszkamy.
Tu uczymy się, bawimy,
I marzymy, i kochamy.
Herb, czasami zwany godłem,
 
To jest wspólny znak rodaków.
 Orzeł na czerwonej tarczy
 To odwieczny herb Polaków.
  Flaga jest symbolem państwa.
  Tak wygląda polska flaga –
  Biały kolor to szlachetność,
  Czerwień – męstwo i odwaga.
  Polskim Hymnem Narodowym
  Jest „Mazurek Dąbrowskiego”.
„Jeszcze Polska nie zginęła” –
   Któż z Polaków nie zna tego?
 
 
 
„Mazurek Dąbrowskiego” – wprowadzenie dzieci do właściwego słuchania hymnu narodowego: W jakich okolicznościach słyszycie hymn Polski? Dlaczego Mazurek Dąbrowskiego jest odgrywany, gdy Polacy zwyciężą w ważnym turnieju? W jaki sposób powinniśmy słuchać hymnu?
 
„Mazurek Dąbrowskiego”    sł. Józef Wybicki, muz. autor nieznany
1. Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy.
Co nam obca przemoc wzięła,
Szablą odbierzemy.
Ref.: Marsz, marsz, Dąbrowski,
Z ziemi włoskiej do Polski,
Za twoim przewodem
Złączym się z narodem.
2. Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę,
Będziem Polakami.
Dał nam przykład Bonaparte,
Jak zwyciężać mamy.
Ref.: Marsz, marsz…
3. Jak Czarniecki do Poznania
Po szwedzkim zaborze,
Dla ojczyzny ratowania
Wrócim się przez morze.
Ref.: Marsz, marsz…
4. Już tam ojciec do swej Basi
Mówi zapłakany –
Słuchaj jeno, pono nasi
Biją w tarabany.
Ref.: Marsz, marsz…     
 
oprac. Aneta Taranek
 
 
 
Czytaj więcej oPolska, moja ojczyzna

W krainie muzyki

Rozkład materiału dla gr. IV od 11.05.- 15.05.2020r

Temat:  W krainie muzyki

 

- aktywność dziecka: językowo-literacka:

Najlepszy instrument – doskonalenie umiejętności uważnego słuchania utworu i wypowiadania się na temat jego treści; 

„Jak je podzielić?” – doskonalenie umiejętności analizy i syntezy głoskowej nazw instrumentów;                 

H jak harfa” – doskonalenie umiejętności analizy i syntezy sylabowej i głoskowej słowa harfa, przeliczanie sylab i głosek w słowie, wprowadzenie litery Hh;  

„Przekazujemy sylaby” – zabawa słuchowa,wyklaskiwanie sylab według wzoru, łączenie sylab w wyrazy, pisanie nazw instrumentów po śladzie; 

„Jaki to instrument?” – doskonalenie percepcji słuchowej; 

„Czy rozpoznasz instrumenty? – doskonalenie percepcji słuchowej, utrwalenie nazw instrumentów, doskonalenie umiejętności wyodrębniania dźwięków z tła;

Ćwir – doskonalenie umiejętności uważnego słuchania utworu i wypowiadania się na temat jego treści, poszerzanie słownika czynnego dzieci o przysłowie „Kiedy wejdziesz między wrony, musisz krakać jak i one”; 

„Jaka muzyka pasuje?” – doskonalenie umiejętności do wypowiadania się na temat różnych rodzajów muzyki; 

„Skojarzenia z muzyką” – zagadki słuchowe;

Hałasowanie – doskonalenie umiejętności uważnego słuchania utworu i wypowiadania się na temat jego treści; 

„Układam sylaby” – zabawa językowa z wykorzystaniem Alfabetu;

 

- aktywność dzieci: matematyczna:                                                                                                       

„Kraina muzyki” – oglądanie ilustracji, tworzenie zbiorów według instrukcji, czytanie prostych wyrazów związanych z instrumentami;           

„Memory obrazkowo-naśladowcze” – doskonalenie pamięci wzrokowej, rozwijanie percepcji słuchowej, rozwijanie umiejętności stosowania zasad podczas rozgrywania gier;                                               

„Orkiestra kuchenna” – odtwarzanie rytmów według podanego wzoru;                                                      

„Rytm z nakrętek”–doskonalenie koordynacji ruchowo-słuchowej, umiejętność układania rytmów z trzech, czterech elementów;                                                                                                                                 

„Memory obrazkowo-naśladowcze” – doskonalenie pamięci wzrokowej, rozwijanie percepcji słuchowej;

 

- aktywność dziecka: przyrodnicza:                                                                                                    

„Grająca woda” – rozwijanie umiejętności formułowania hipotez, doskonalenie umiejętności przeprowadzania zabaw badawczych;

 

- aktywność dziecka: plastyczno-techniczna:                                                                                     

„Spacer po h” – utrwalenie kształtu litery h; pisanie liter H, h po śladzie, czytanie zdań metodą sylabową;           

Rysowanie linii po śladzie, łączenie odpowiednich rysunków z podpisami;                                        

„Malowanie muzyki” – rozwijanie umiejętności ilustrowania treści utworu za pomocą środków plastycznych;   

Łączenie liniami ilustracji z napisem wyrażającym dźwięk;                                                                       

Pisanie po śladzie, zapisywanie dodawania;                                                                                             

„Nasza gitara” – przestrzenna praca plastyczna, ćwiczenie umiejętności wykonywania pracy według instrukcji obrazkowej;                                                      Kącik grafomotoryczny, kolorowanie pól z właściwym układem nut;                                                  

Rysowanie odpowiednich symboli pod obrazkami przedstawiającymi sytuacje związane z hałasem;

 

- aktywność dziecka: emocjonalna-społeczna:                                                                                      

„Walc kwiatów” – taniec ze wstążkami według pomysłów dzieci;                                                              

Głowa, ramiona – zabawa ruchowa do piosenki, doskonalenie umiejętności orientacji w schemacie ciała;                                                                   

Comedians galop – doskonalenie umiejętności gry na instrumentach, wyrażanie emocji dźwiękami;   

Dowolna zabawa ruchowa do piosenki według pomysłów dzieci;

 

- aktywność dziecka: ruchowo-zdrowotna:                                                                                          

„Gramy na woreczkach” – rozwijanie koordynacji ruchowo-słuchowej, doskonalenie sprawności motoryki dużej;                                                                          Zabawy – przeliczanie odległości krokami, skokami, dłońmi;                                                                     

Zabawy – zabawy ruchowe bieżne i skoczne według własnego pomysłu;                                                            

Zabawy – poruszanie się według niewerbalnej instrukcji i instrukcji wypowiadanej szeptem. 

 

oprac. Iwona Bachmatiuk

Czytaj więcej oW krainie muzyki

„Witaj Wiosno”

Temat - „Witaj Wiosno”

1. Edukacja językowo - literacka 

- poznanie litery „G, g” na podstawie wyrazu „globus”,

- wyszukiwanie w otoczeniu przedmiotów, których nazwy rozpoczynają się głoską „g”,

- nazywanie przedmiotów na różnorodnych obrazkach, tworzenie par przedmiotów, których nazwy brzmią podobnie np. sok-lok, mama-tama, kot-płot…,

- wykorzystywanie bieżących sytuacji do utrwalania liter,

- słuchanie bajek czytanych przez rodziców.

2. Edukacja matematyczna 

- „Rachunki pani Wiosny” - doskonalenie umiejętności  przeliczania. Próby dodawania w zakresie 10 i zapisywanie prostych działań z wykorzystaniem znaków „=, +”.

- przypomnienie znaków  graficznych cyfr 1-10,

- określanie kierunków w przestrzeni względem innych przedmiotów.

3. Edukacja przyrodnicza 

- „Co to za ptak?” - rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, wyszukiwanie informacji w książkach. Czytanie ciekawostek.

- założenie zielonego ogródka, obserwowanie wzrostu rzeżuchy, cebuli - szczypioru, owsa. Co jest potrzebne roślinie do prawidłowego rozwoju?

4. Edukacja plastyczna i grafomotoryka 

- pisanie litery „G, g ” po śladzie,

- zakreślanie poznanych liter w tekście drukowanym,

- „Barwne kwiaty” - praca plastyczna dowolna techniką,

- rysowanie obiema rękami wzoru kwiatka - kolorowanie,

- „Bocian - praca plastyczna, wyklejanie konturu ptaka.

5. Aktywność ruchowa 

- w miarę możliwości krótki spacer. Zabawy ruchowe z rodzicem - „Ptaki do gniazd”, „Kolory wiosny”, taniec z chustą do dowolnej muzyki.

Proponuję gry planszowe, które dominowały w naszej grupie - „Warcaby”, „Bystre oczko”, „Memory”.

 

oprac. Beata Gach

Czytaj więcej o„Witaj Wiosno”

„Wesołe zabawy z językiem”

 „Wesołe zabawy z językiem” - ćwiczenia logopedyczne usprawniające narządy artykulacyjne, najlepiej  z wykorzystaniem lusterek:

1. Wysuwanie języka – język wąski i szeroki. Kierowanie języka w kąciki ust: w prawo i w lewo - przy szeroko otwartych ustach.

2. Unoszenie języka na górną wargę - język wąski i szeroki, usta szeroko otwarte. Ćwiczenia wykonujemy bez pomocy dolnej wargi.

3. Unoszenie języka za górne zęby i cofanie go do podniebienia miękkiego.

4. Dotykanie językiem poszczególnych zębów – po kolei górnych i dolnych.

5. Oblizywanie warg ruchem okrężnym przy szeroko otwartych ustach.

6. Robienie „rurki” z języka.

7. Mlaskanie czubkiem języka. Mlaskanie środkiem języka. Przyssanie języka do podniebienia przy szeroko otwartych ustach.

Życzę udanej zabawy z mamą lub tatą.

 

oprac. Beata Gach

Czytaj więcej o„Wesołe zabawy z językiem”

Wielkanoc

Rozkład materiału od 30.03.- 10.04.2020r

Temat: Wielkanoc

 

- aktywność dziecka: językowo-literacka

Bajeczka wielkanocna - wdrażanie dzieci do uważnego słuchania utworu i wypowiadania się na jego temat.

„Wielkanocny telefon”, „Symbole Wielkiej Nocy” – rozwijanie pamięci słuchowej, słuchu fonematycznego.

Zagubione kurczątko – rozwijanie umiejętności muzycznych i rytmicznych.

Wielkanoc u języczka - doskonalenie sprawności narządów artykulacyjnych i aparatu mowy.

„Wielkanocne zwyczaje” - poszerzanie słownika czynnego dzieci o nazwy związane ze świętami wielkanocnymi, doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat.

„Kaszubskie nuty” – rozwijanie umiejętności uważnego słuchania utworu i rozumienia jego treści, wypowiadania się na zadany temat.

Legenda o białym baranku – doskonalenie umiejętności uważnego słuchania tekstu i wypowiadania się na temat jego treść.

Wielkanocna piosenka – doskonalenie umiejętności uważnego słuchania tekstu  i wypowiadania się na temat jego treści.

 „Co włożymy do koszyczka?” - kształcenie kompetencji językowych, zagadki.                               

 Wielkanocny stół - rozwijanie umiejętności uważnego słuchania tekstu, poszerzanie słownika czynnego dzieci o nazwy związane ze świętami wielkanocnymi, doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat.                                                                                                                                         Bajka o pisankach - doskonalenie umiejętności uważnego słuchania tekstu i wypowiadania się na temat jego treści.

 

- aktywność dzieci: matematyczna:

Przeliczanie sylab w zdaniach, zapisywanie ich liczby, przeliczanie bazi, rysowanie „po tyle samo”.

„Wielkanocne obliczenia” – zabawa matematyczna. 

 „Zastawianie wielkanocnego stołu” - kształcenie umiejętności klasyfikowania przedmiotów według wybranego kryterium, liczenia przedmiotów, odnajdywania i wymieniania różnic między przedmiotami. „Pisanki” - doskonalenie umiejętności  klasyfikowania przedmiotów według wybranego kryterium, liczenia przedmiotów, odnajdywania i wymieniania różnice między obrazkami. Rozwiązywanie sudoku obrazkowego, wycinanie jajek po śladzie.

 

- aktywność dziecka: przyrodnicza:

„Tyle samo, mniej, czy więcej wody” – zabawa badawcza.

 

- aktywność dziecka: plastyczno-techniczna:

Dorysowywanie brakujących części palmy i pisanki.

„Wielkanocna palma” – praca plastyczna.

„Koszyczek wielkanocny” – przestrzenna praca plastyczna.

Odnajdywanie fragmentów ilustracji i zakreślenie ich pętlą, pisanie wyrazów po śladzie.

Rysowanie po śladzie pisanek, naklejenie sztućców obok talerza.

„Nasze pisanki” – zabawa plastyczna wybrana techniką.

 

- aktywność dziecka: emocjonalna-społeczna:

„Przygotowania do świąt”

„Wielkanocna zabawa”

„Śmigus-dyngus”- rozwijanie umiejętności dramowych i teatralnych, wyrażania swoich myśli gestem.

„Zagubione kurczątko” – zabawa słuchowa.

 

- aktywność dziecka: ruchowo-zdrowotna:

Kształtowanie codziennych nawyków higienicznych

„Głodne kurczątka” – zabawa ruchowa.

„Złodziej jajek” - doskonalenie umiejętności orientacji w budowie ciała.

Zabawy muzyczno-ruchowe przy piosence.

„Kto zbierze najwięcej pisanek do koszyczka” - zabawa ruchowa

 

 

oprac. Iwona Bachmatiuk 

Czytaj więcej oWielkanoc

Pisanki, kraszanki - jajka malowane

Temat - Pisanki, kraszanki - jajka malowane.

 

1. Edukacja językowo  – literacka 

- „Wielkanocne  zwyczaje” - poszerzanie słownika  czynnego dzieci o nazwy związane ze świętami - palma wielkanocna, święconka, lany  poniedziałek, pisanka…

- rozmowy na temat „dlaczego kwiecień to plecień?”

- „Bawimy się głoskami i literami” - utrwalanie poznanych liter, wyróżnianie ich w nagłosie i wygłosie,

- próby czytania wyrazów o prostej budowie,

- słuchanie wybranych utworów  literatury dziecięcej.

 

2. Edukacja matematyczna 

- „Wielkanocne  obliczenia” - rozwijanie umiejętności matematycznych, liczenie przedmiotów  wokół nas,

- „Zastawianie wielkanocnego stołu” - kształcenie  umiejętności  klasyfikowania przedmiotów według wybranego kryterium np. co pasuje do Świąt  Wielkanocnych…

 

3. Edukacja  przyrodnicza -

- śledzenie wzrostu wcześniej posianych roślin - rzeżuchy,  cebuli, owsa.

- obserwowanie zmian zachodzących aktualnie w przyrodzie - pąki na drzewach i krzewach, przyloty ptaków, cieplejsze i dłuższe dni…

- próby odpowiedzi na pytanie - co było wcześniej – jajko czy kura?

 

4. Edukacja plastyczna i grafomotoryka

- pisanie poznanych liter po śladzie,

- „Koszyczek wielkanocny” - przestrzenna praca plastyczna  z użyciem dowolnych materiałów,

- rysowanie pisanek po śladzie, wycinanie ich z kolorowego papieru, ozdabianie według własnego pomysłu,

- realizowanie zadań w kartach pracy doskonalących grafomotorykę.

 

5. Aktywność ruchowa – zabawy 

- „Kto zbierze najwięcej pisanek do koszyczka?”, ”Głodne kurczątka”, ”Zagubione kurczątko”

- w miarę możliwości pobyt na powietrzu.

Pomagamy rodzicom w świątecznych porządkach, w przygotowaniu dań i pysznych ciast.

 

oprac. Beata Gach

Czytaj więcej oPisanki, kraszanki - jajka malowane

Praca rolnika

Ramowy plan pracy na III tydzień kwietnia, 14.04.-17.04. dla grupy V

Temat tygodnia: Praca rolnika

 

 

Edukacja językowa:

-  „Wiejskie odgłosy” - zabawa słuchowa – wysłuchiwanie i rozpoznawanie zwierząt (pliki dostępne poprzez e-mail grupowy)

- „Rozmowy zwierząt” – rozwijanie słuchu fonematycznego, sprawności motorycznej, doskonalenie umiejętności parateatralnych, ćwiczenie umiejętności odróżniania świata realnego od fikcji, rozwijanie sprawności narządów artykulacyjnych i aparatu mowy.

 

Tekst:

„Rozmowy zwierząt”   Barbara Kosowska

 

Mu, Mu, Mu, tak krowa muczy

Kto Cię krowo tak nauczył?

Nikt nie uczył mnie muczenia

Mówię Mu od urodzenia,

A ponadto daję słowo

Jestem bardzo mleczną krową

Baran do owcy mówi: beee

Czego baran od niej chce?

Powiedz owco ma kochana

Ile mleka dałaś z rana?

Dałam dzisiaj dużo mleka

Teraz na mnie fryzjer czeka.

Kukuryku, kukuryku

Co się dzieje w tym kurniku?

Kura jaja wysiaduje,

Kogut z dumą spaceruje,

Bo za chwilę już na świecie

Ma pojawić się ich dziecię.

Źrebię w stajni mamy szuka

Rży, kopytkiem w ziemię stuka

Gdzie ta mama się podziała?

Pewnie z tatą w świat pognała

Klacz i ogier wnet wrócili,

Na wyścigach konnych byli.

Tak zwierzęta rozmawiają

One też swój język mają.

To jest język zagrodowy

Kury, owcy czy też krowy.

 

Rozmowa z dzieckiem po wysłuchaniu: Jakie zwierzęta występowały w wierszu?  O czym rozmawiały zwierzęta? Czy zwierzęta rzeczywiście mogą ze sobą rozmawiać? Do czego służą wydawane przez nie odgłosy?

- „Co to jest farma?” – rozmowa z dziećmi: Co to jest farma? Czym zajmuje się rolnik? Jakie znaczenie ma praca rolnika dla osób mieszkających w mieście? Jakie obowiązki ma hodowca zwierząt, jak się nimi opiekuje? Co robi rolnik rano,  w południe, a co wieczorem? Co jedzą zwierzęta hodowane w gospodarstwie?

 

Edukacja matematyczna:

- rozgrywanie prostych gier planszowych, układanie puzzli.

- uzupełnianie działań arytmetycznych w zakresie 10. Rodzic zapisuje działania na kartce (dodawanie i odejmowanie), a dziecko liczy (może w pamięci, jeśli jednak potrzebuje, może liczyć na palcach).

- „Karmimy kurki” – na kartkach dzieci rysują duże koła i je wycinają. Niepotrzebne fragmenty papieru tną na niewielkie kawałki (małe kwadraciki) – będą udawać pokarm kurek. Następnie dzieci za pomocą słomek przenoszą papierowe ścinki na wycięte koła, przeliczają je.  Próbują ułożyć z nimi działania i zapisać je.

 

Edukacja plastyczno-techniczna:

- „Zwierzęta w zagrodzie” – praca plastyczna. Ozdabianie szablonów zwierząt np. kolorowym papierem, płatkami kosmetycznymi, watą, ścinkami włóczki, tkanin itp.

- „Dlaczego rośliny rosną?” – burza mózgów podsumowana w formie pracy plastycznej. (Czego potrzebują rośliny, żeby rosnąć i się rozwijać? Porozmawiajcie o tym i spróbujcie zrobić plakat, który pokaże to w zrozumiały sposób).

 

Szablon do zadania 1:

 szablon
 

 (szablon pochodzi z materiałów WSiP, "Plac zabaw")

 

Edukacja zdrowotno-fizyczna:

- rozwijanie umiejętności prowadzenia samodzielnych zabaw badawczych,

- kształtowanie codziennych nawyków higienicznych po zabawie i przed posiłkami,

- „W poniedziałek rano kosił ojciec siano” - zabawa ruchowa. Dziecko, które jest „ojcem”, wykonuje gesty odpowiednie do słów piosenki:

 

„W poniedziałek rano kosił ojciec siano” -  sł. i muz. tradycyjne

https://www.youtube.com/watch?v=eyXUmg5UdSs

 

1. W poniedziałek rano,

kosił ojciec siano,

Kosił ojciec, kosił ja,

kosiliśmy obydwa.

2. A we wtorek rano

Grabił ojciec siano,

Grabił ojciec, grabił ja,

Grabiliśmy obydwa.

3. A we środę rano

Suszył ojciec siano,

Suszył ojciec, suszył ja,

Suszyliśmy obydwa.

4. A we czwartek rano

Zwoził ojciec siano,

Zwoził ojciec, zwoził ja,

Zwoziliśmy obydwa.

5. A zaś w piątek rano

Sprzedał ojciec siano,

Sprzedał ojciec, sprzedał ja,

Sprzedaliśmy obydwa.

6. A w sobotę rano

Stracił ojciec siano,

Stracił ojciec, stracił ja

Straciliśmy obydwa.

7. A w niedzielę z rana

Już nie było siana,

Płakał ojciec, płakał ja,

Płakaliśmy obydwa.

 

oprac. Aneta Taranek

Czytaj więcej oPraca rolnika

Dbamy o naszą planetę

 

 

Rozkład materiału dla gr. V od 20.04.- 24.04.2020r

Temat: Dbamy o naszą planetę

 

- aktywność dziecka: językowo-literacka:

Nowa moda – doskonalenie umiejętności uważnego słuchania tekstu literackiego i wypowiadania się na temat jego treści, definiowanie pojęcia „ekologiczny”;

„Z jak zegar” – doskonalenie umiejętności analizy oraz syntezy sylabowej i głoskowej słowa zegar, przeliczanie sylab i głosek w wyrazie, prezentacja litery Z, z;

„Jakie to słowo?” – ćwiczenie sprawności językowej;

Łąka – doskonalenie umiejętności interpretowania ruchem treści utworu, rozwijanie umiejętności wyrażania emocji bohaterów, poszerzanie wiedzy o sposobach chronienia naszej planety;

„Głoski w moim imieniu” – rozwijanie kompetencji językowych przez analizę i syntezę głosek w słowach;

Pstryk – rozwijanie umiejętności uważnego słuchania opowiadania, rozmowa na temat jego treści;

„Ekologiczne sudoku” – czytanie prostych wyrazów, doskonalenie umiejętności przeliczania i logicznego myślenia;

„Jaka to liczba?” – rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej i słuchowej, umiejętności analizy głoskowej;

Co to jest ekologia? – doskonalenie umiejętności uważnego słuchania utworu literackiego, poszerzenie słownika czynnego;

„Głuchy telefon” – doskonalenie percepcji słuchowej.

 

- aktywność dzieci: matematyczna:                                                                                                     

liczenie pojemników, zapisywanie ich liczby, rysowanie po śladzie, czytanie wyrazów, łączenie ich  z właściwymi pojemnikami; zaznaczanie różnic między obrazkami;                                                       

„Odtwórz rytm” – doskonalenie umiejętności odtwarzania rytmów ruchowo-słuchowych;                         

„Mniej czy więcej” – wprowadzenie znaków mniejszości i większości, wprowadzenie do rozumienia zadań  z treścią;

pisanie po śladzie znaków < i >,  porównywanie liczby obiektów i zapisywanie rozwiązania znakami < i >.

 

- aktywność dziecka: przyrodnicza:                                                                                                       

„Czas dla Ziemi” – utrwalenie informacji z zakresu dbania o środowisko, poszerzanie wiedzy przyrodniczej;             

ćwiczenie umiejętności prowadzenia obserwacji przyrodniczych;                                                                 

„Ile wody nam ucieka?” – doskonalenie umiejętności przeprowadzania własnych zabaw; badawczych, stawiania hipotez i sprawdzania ich, poszerzanie wiedzy przyrodniczej;

„Obwód elektryczny” – eksperyment;

„Oczyszczalnia ścieków” – rozwijanie umiejętności przeprowadzania zabaw badawczych;                    

Zabawy swobodne z wykorzystaniem naturalnych materiałów zgromadzonych w kąciku przyrodniczym – rozwijanie zainteresowania środowiskiem przyrodniczym.       

                                                                                           

- aktywność dziecka: plastyczno-techniczna:

wykreślanie nazw obrazków, odczytywanie hasła, pisanie litery Z, z po śladzie;                                          

kącik grafomotoryczny, pisanie litery Z, z, pisanie wyrazów po śladzie;                                                           

wycinanie obrazków, naklejanie ich pod właściwymi pojemnikami na odpady;                                  

„Podwodny świat” – wspólna praca plastyczna z opakowań, rozwijanie fantazji i wyobraźni, rozwijanie sprawności grafomotorycznej;       

„Narysuj obwód” – praca plastyczna, podsumowanie eksperymentu;                                             

„Bezpieczny przedszkolak” – praca plastyczna;                                                                                   

„Ekologia” – zabawa dydaktyczna, utrwalanie kształtu liter; układanie historyjki obrazkowej, przeliczanie obiektów w zbiorach, pisanie cyfr i znaków < i >.

 

- aktywność dziecka: emocjonalna-społeczna:                                                                                       

Moja planeta – rozwijanie słuchu muzycznego, doskonalenie sprawności ruchowe;

Zabawy swobodne, konstrukcyjne i tematyczne;

Gry i zabawy stolikowe w parach

 

- aktywność dziecka: ruchowo-zdrowotna:                                                                                              

Moja planeta – zabawy ruchowe do piosenki;

„Boogie-woogie” – zabawa ruchowa przy muzyce;

Zestaw ćwiczeń porannych;

„Prąd z wiatraka” – zabawa ruchowa;

Zestaw ćwiczeń gimnastycznych.

 

oprac. Iwona Bachmatiuk

 

Czytaj więcej oDbamy o naszą planetę

Tajemnice książek

Temat - Tajemnice książek.

1.Edukacja językowo-literacka:

-zabawa „Gdzie jest f”- doskonalenie umiejętności wyróżniania i przeliczania głosek w słowach. Przykład- rodzic wymienia słowa, które zawierają głoskę „f”- na początku, w środku i na końcu. Zadaniem dziecka jest ułożenie tylu np. patyczków, klocków, ile  głosek mają te słowa.

-szukanie informacji na temat- „Jak powstaje papier ?”

-rozmowa na temat- „Co to jest biblioteka ?”

-„Moja ulubiona książka”- czy taką mam, dlaczego jest ulubiona…

-słuchanie wybranych utworów literatury dziecięcej.

 

2.Edukacja matematyczna:

-zabawy kostkami do gry, przeliczanie oczek na kostkach, wyznaczanie  sumy- doskonalenie dziecięcego liczenia na miarę możliwości, 

-„Ile kosztuje ta książka?”- rozwijanie umiejętności przeliczania,

-rozumienie określeń- jutro, wczoraj, pojutrze...

 

3.Edukacja przyrodnicza:

-dalsza obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie- jak wyglądają drzewa, krzewy, jakie ptaki pojawiły się wokół nas, czym się aktualnie zajmują…

-zwracanie uwagi na owady, próby obserwacji ich zachowań z wykorzystaniem lup, szkieł powiększających…

 

4.Edukacja plastyczna i grafomotoryczna:

-rysowanie wzorów po śladzie,

-cięcie papieru po linii prostej i łamanej,

-odwzorowywanie różnorodnych kształtów,

-obrysowywanie figur geometrycznych,

-malowanie farbami plakatowymi na temat- „Mój ulubiony bohater z książki”.

 

5.Aktywność ruchowa:

-zabawy „Wiosenny deszczyk”, „Wąchamy kwiaty”, „Nie wpadnij do  kałuży”, „Skoki  do  wody’’.

-w miarę możliwości zabawy na powietrzu, spacery.

 

 oprac. Beata Gach

Czytaj więcej oTajemnice książek

Polska, moja ojczyzna

Plan pracy dla grupy V na 1. tydzień maja 2020 "Polska, moja ojczyzna"
 
Edukacja ruchowo-fizyczna : 
• Ćwiczenie umiejętności orientacji w schemacie ciała;
• Wdrażanie do systematycznego stosowania zabiegów higienicznych po zabawie i przed posiłkami
• Wyrabianie nawyku utrzymywania prawidłowej postawy ciała;
 
Edukacja matematyczna: 
•   „Zrób to, co ja” – zabawa słuchowo-ruchowa: „Dzisiaj zagramy na instrumentach, które zawsze nosimy ze sobą. Będziemy wydobywać dźwięki z naszych dłoni, stóp, kolan, łokci i innych części ciała. Ja zagram kilka dźwięków w taki sposób. Patrz i słuchaj uważnie, bo poproszę cię o powtórzenie tego rytmu”. Prezentowanie rytmu: klaśnięcie, tupnięcie dwiema nogami, klaśnięcie – dzieci powtarzają. Przykłady kolejnych rytmów:
• tupnięcie, uderzenie dłońmi o podłogę, tupnięcie;
• uderzenie dłońmi o podłogę, tupnięcie, tupnięcie, uderzenie dłońmi o podłogę;
• tupnięcie, tupnięcie, klaśnięcie, tupnięcie.
• Podawanie nazw kierunków na kartce papieru, odczytywanie charakterystycznych punktów na mapie; rozpoznawanie, identyfikowanie i podawanie nazw określonych symboli;
• Określanie lewej i prawej strony w przestrzeni w odniesieniu do własnego ciała i innych obiektów
 
Edukacja przyrodnicza:
• Kształtowanie poczucia odpowiedzialności za własne samopoczucie i zdrowie;
• Utrwalenie informacji o sposobach dbania o bezpieczeństwo swoje i innych podczas różnych uroczystości;
• Rozwijanie zainteresowania przyrodą Polski; zaznaczanie morza i gór na konturowej mapie Polski; 
 
Edukacja językowa:
• Rozpoznawanie, identyfikowanie i podawanie nazw określonych symboli narodowych (flaga, godło, hymn narodowy)
• Mazurek Dąbrowskiego – utrwalenie informacji o hymnie narodowym, doskonalenie pamięci i uwagi słuchowej
• „Polska” – doskonalenie umiejętności uważnego słuchania utworu, rozwijanie uwa¬gi słuchowej 
• „Gdzie mieszka moja rodzina?” – doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat, ćwiczenie umiejętności opowiadania o swojej rodzinie, rozwijanie sprawności językowej – poszerzanie słownika czynnego;
• Wprowadzenie litery: „J,j”; 
• wdrażanie do odróżniania świata fikcji od rzeczywistości w czasie czytania legend;
 
Edukacja plastyczna:
• „Godło Polski” – prezentacja godła Polski, prośba o wymienienie charakterystycznych cech. Następnie dzieci malują na czerwonej kartce z bloku godło Polski palcami zanurzonymi w białej farbie. Doklejają koronę i wycinają kształt godła
 
 
 
„Polska” (fragment)     Małgorzata Strzałkowska
Polska leży w Europie.
Polska to jest kraj nad Wisłą.
Polska leży nad Bałtykiem.
I to wszystko? Nie! Nie wszystko!
Polska naszą jest ojczyzną –
Tu żyjemy, tu mieszkamy.
Tu uczymy się, bawimy,
I marzymy, i kochamy.
Herb, czasami zwany godłem,
 
To jest wspólny znak rodaków.
 Orzeł na czerwonej tarczy
 To odwieczny herb Polaków.
  Flaga jest symbolem państwa.
  Tak wygląda polska flaga –
  Biały kolor to szlachetność,
  Czerwień – męstwo i odwaga.
  Polskim Hymnem Narodowym
  Jest „Mazurek Dąbrowskiego”.
„Jeszcze Polska nie zginęła” –
   Któż z Polaków nie zna tego?
 
 
 
„Mazurek Dąbrowskiego” – wprowadzenie dzieci do właściwego słuchania hymnu narodowego: W jakich okolicznościach słyszycie hymn Polski? Dlaczego Mazurek Dąbrowskiego jest odgrywany, gdy Polacy zwyciężą w ważnym turnieju? W jaki sposób powinniśmy słuchać hymnu?
 
„Mazurek Dąbrowskiego”    sł. Józef Wybicki, muz. autor nieznany
1. Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy.
Co nam obca przemoc wzięła,
Szablą odbierzemy.
Ref.: Marsz, marsz, Dąbrowski,
Z ziemi włoskiej do Polski,
Za twoim przewodem
Złączym się z narodem.
2. Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę,
Będziem Polakami.
Dał nam przykład Bonaparte,
Jak zwyciężać mamy.
Ref.: Marsz, marsz…
3. Jak Czarniecki do Poznania
Po szwedzkim zaborze,
Dla ojczyzny ratowania
Wrócim się przez morze.
Ref.: Marsz, marsz…
4. Już tam ojciec do swej Basi
Mówi zapłakany –
Słuchaj jeno, pono nasi
Biją w tarabany.
Ref.: Marsz, marsz…     
 
oprac. Aneta Taranek
 
 
Czytaj więcej oPolska, moja ojczyzna

W krainie muzyki

Rozkład materiału dla gr. IV od 11.05.- 15.05.2020r

Temat:  W krainie muzyki

 

- aktywność dziecka: językowo-literacka:

Najlepszy instrument – doskonalenie umiejętności uważnego słuchania utworu i wypowiadania się na temat jego treści; 

„Jak je podzielić?” – doskonalenie umiejętności analizy i syntezy głoskowej nazw instrumentów;                 

H jak harfa” – doskonalenie umiejętności analizy i syntezy sylabowej i głoskowej słowa harfa, przeliczanie sylab i głosek w słowie, wprowadzenie litery Hh;  

„Przekazujemy sylaby” – zabawa słuchowa,wyklaskiwanie sylab według wzoru, łączenie sylab w wyrazy, pisanie nazw instrumentów po śladzie; 

„Jaki to instrument?” – doskonalenie percepcji słuchowej; 

„Czy rozpoznasz instrumenty? – doskonalenie percepcji słuchowej, utrwalenie nazw instrumentów, doskonalenie umiejętności wyodrębniania dźwięków z tła;

Ćwir – doskonalenie umiejętności uważnego słuchania utworu i wypowiadania się na temat jego treści, poszerzanie słownika czynnego dzieci o przysłowie „Kiedy wejdziesz między wrony, musisz krakać jak i one”; 

„Jaka muzyka pasuje?” – doskonalenie umiejętności do wypowiadania się na temat różnych rodzajów muzyki; 

„Skojarzenia z muzyką” – zagadki słuchowe;

Hałasowanie – doskonalenie umiejętności uważnego słuchania utworu i wypowiadania się na temat jego treści; 

„Układam sylaby” – zabawa językowa z wykorzystaniem Alfabetu;

 

- aktywność dzieci: matematyczna:                                                                                                       

„Kraina muzyki” – oglądanie ilustracji, tworzenie zbiorów według instrukcji, czytanie prostych wyrazów związanych z instrumentami;           

„Memory obrazkowo-naśladowcze” – doskonalenie pamięci wzrokowej, rozwijanie percepcji słuchowej, rozwijanie umiejętności stosowania zasad podczas rozgrywania gier;                                               

„Orkiestra kuchenna” – odtwarzanie rytmów według podanego wzoru;                                                      

„Rytm z nakrętek”–doskonalenie koordynacji ruchowo-słuchowej, umiejętność układania rytmów z trzech, czterech elementów;                                                                                                                                 

„Memory obrazkowo-naśladowcze” – doskonalenie pamięci wzrokowej, rozwijanie percepcji słuchowej;

 

- aktywność dziecka: przyrodnicza:                                                                                                    

„Grająca woda” – rozwijanie umiejętności formułowania hipotez, doskonalenie umiejętności przeprowadzania zabaw badawczych;

 

- aktywność dziecka: plastyczno-techniczna:                                                                                     

„Spacer po h” – utrwalenie kształtu litery h; pisanie liter H, h po śladzie, czytanie zdań metodą sylabową;           

Rysowanie linii po śladzie, łączenie odpowiednich rysunków z podpisami;                                        

„Malowanie muzyki” – rozwijanie umiejętności ilustrowania treści utworu za pomocą środków plastycznych;   

Łączenie liniami ilustracji z napisem wyrażającym dźwięk;                                                                       

Pisanie po śladzie, zapisywanie dodawania;                                                                                             

„Nasza gitara” – przestrzenna praca plastyczna, ćwiczenie umiejętności wykonywania pracy według instrukcji obrazkowej;                                                      Kącik grafomotoryczny, kolorowanie pól z właściwym układem nut;                                                  

Rysowanie odpowiednich symboli pod obrazkami przedstawiającymi sytuacje związane z hałasem;

 

- aktywność dziecka: emocjonalna-społeczna:                                                                                      

„Walc kwiatów” – taniec ze wstążkami według pomysłów dzieci;                                                              

Głowa, ramiona – zabawa ruchowa do piosenki, doskonalenie umiejętności orientacji w schemacie ciała;                                                                   

Comedians galop – doskonalenie umiejętności gry na instrumentach, wyrażanie emocji dźwiękami;   

Dowolna zabawa ruchowa do piosenki według pomysłów dzieci;

 

- aktywność dziecka: ruchowo-zdrowotna:                                                                                          

„Gramy na woreczkach” – rozwijanie koordynacji ruchowo-słuchowej, doskonalenie sprawności motoryki dużej;                                                                          Zabawy – przeliczanie odległości krokami, skokami, dłońmi;                                                                     

Zabawy – zabawy ruchowe bieżne i skoczne według własnego pomysłu;                                                            

Zabawy – poruszanie się według niewerbalnej instrukcji i instrukcji wypowiadanej szeptem. 

 

oprac. Iwona Bachmatiuk

Czytaj więcej oW krainie muzyki