59-700 Boleslawiec

Tel: (075) 612 13 01

Miejskie Przedszkole Publiczne nr 1 w Bolesławcu

godło

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

     Pod patronatem Unicefu oraz z zaangażowanym misiem Tulisiem starszaki z grupy IV rozmawiały o prawach dzieci. Dokładnie w 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, 20 listopada, dzieci zgłębiały jakie to prawa zapewnił im ten najważniejszy dokument. 

     Najpierw obejrzeliśmy filmik Unicefu o akcji #goblue. Okazało się, że także chcemy przyłączyć się do niej. Chcieliśmy opowiedzieć wszystkim w rodzinie oraz kolegom o niej i jej ideach. Zaczęliśmy od koloru niebieskiego - według uznania pani Anetka malowała nam na policzkach lub na rączkach wybrany symbol - oczywiście niebieskim kolorem.

      Wysłuchaliśmy wiersza pani Dominiki Góry "Moje prawa". Staraliśmy się "wyłowić" z niego, jakie prawa posiadamy. Pomogły nam przygotowane przez panią obrazki - z nimi było łatwiej zrozumieć, co dokładnie nam przysługuje i co to znaczy. Zanim zabraliśmy się do kolorowania obrazków, każdy opowiedział, w jaki sposób u niego w rodzinie są realizowane prawa dzieci. Stwierdziliśmy, że są respektowane i przestrzegane. Zastanawialiśmy się, czy wszystkie dzieci mają takie szczęście. Na wszelki wypadek postanowiliśmy przygotować gazetkę informacyjną dla rodzin naszych kolegów z przedszkola. Wykorzystaliśmy na niej plakat z Unicefu oraz nasze obrazki.

       Na koniec omówiliśmy też temat obowiązków. Poznaliśmy, że możemy je zakwalifikować do różnych kategorii - obowiązki dziecka swoich rodziców, ucznia, obywatela, opiekuna zwierząt.... 

        To były ciekawe zajęcia. Dobrze znać swoje prawa. Dobrze także pamiętać, że każdy ma obowiązki. I choć nie zawsze są one przyjemne w realizacji, to wynikają bezpośrednio z przysługujących nam praw. Muszę przyznać, że dzieci spuentowały kwestie praw i obowiązków (jak zwykle) w bardzo trafny sposób: nasze prawa to taki słodki tort, ale żeby nie bolał po nim brzuch, trzeba zachować umiar. A  wcześniej  trzeba się też dużo natrudzić, żeby takie pyszne ciastko powstało.