59-700 Boleslawiec

Tel: (075) 612 13 01

Miejskie Przedszkole Publiczne nr 1 w Bolesławcu

godło

Mam przyjaciela - ratownika medycznego

     W poniedziałek, 25.11.2019r, dzieci z grupy IV miały możliwość dokładniej poznać tatę Lenki i Wojtusia, który jest ratownikiem medycznym.

    Pan Łukasz był tak uprzejmy, że na zaproszenie pań, zgodził się odwiedzić nasze przedszkole i opowiedzieć o swojej pracy. Takiego przygotowania pani Anetka dawno nie widziała:-) emocje zaczęły się od momentu zobaczenia przez okna dwóch ratowników, którzy w pełnym umundurowieniu szybkim krokiem zbliżali się do przedszkola! 

    Wysłuchaliśmy informacji o pracy ratowników. Przypomieliśmy sobie numery alarmowe, sposób, w jaki należy przekazać informacje dyspozytorom. Ze sprzętem medycznym też nam poszło nie najgorzej. Ale gdy przyszło do wypadków.... Okazało się, że każdy może opwiedzieć najróżniejsze przypadki. Panowie ratownicy wykorzystali sytuację, by przy okazji poćwiczyć z nami sposoby opatrywania ran, zakładania temblaków, nakładania koców termicznych. Najciekawszym ćwiczeniem była bezspornie resuscytacja krążeniowo-oddechowa. Okazało się, że uciski na klatkę piersiową to duży wysiłek fizyczny, ale też wymaga pewnej wiedzy, jak ułożyć ręce, jak podejść do poszkodowanego, gdzie przyłożyć dłonie... Każdy mógł przećwiczyć zdobyte informacje na fantomie.

     Na zakończenie panowie przeczytali nam jeszcze fragment książeczki z serii Mądra mysz, pt. "Mam przyjaciela - ratownika medycznego". To było takie małe podsumowanie zdobytych informacji.

    Serdecznie dziękujemy panom: Łukaszowi i Wojtkowi za fantastyczne zajęcia, a także za pozostawienie nam wielu materiałów z wyposażenia apteczki I pomocy. Uwielbiamy się nimi bawić!