59-700 Boleslawiec

Tel: (075) 612 13 01

Miejskie Przedszkole Publiczne nr 1 w Bolesławcu

godło

Koncert "Trzy instrumenty: mały, większy i największy"

   We wtorek, 12.02.2019r., Lubuskie Biuro Koncertowe przyjechało do nas z trzema instrumentami. Były one tematem przewodnim spotkania. Za pomocą tylko trzech instrumentów dętych blaszanych zostaliśmy przeniesieni w bajkowy świat królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków. Pięknie oddały one radosne życie królewny w zamku z rodzicami, uczucia złej macochy, radosne podśpiewywanie krasnoludków w drodze do pracy, a także... kołysankę dla Śnieżki.... Chwila, chwila. Radość, złość, gniew, śmiech, zapał to uczucia "mocne", więc mogą je naśladować tak głośne instrumenty jak puzon, trąbka i tuba. Ale kołysanka? Spokojna piosenka otulająca nas do snu? I tu nastąpiła prezentacja budowy tych instrumentów, która pozwoliła nam zrozumieć, jak oszukać prawa fizyki :-) Wiemy, że dźwięk powstaje dzięki wdmuchiwanemu przez ustnik powietrzu,  zostaje odpowiednio dobrany dzięki wentylom, czyli takim "guzikom", które się naciska, a wydobywa się z rozszerzającej się czary. I jest on donośny. Żeby go wyciszyć, używa się po prostu tłumików. Tłumik do tuby! Widzieliście kiedyś? Wymyślił go na pewno jakiś Benz albo inny Ford muzyki :-) Niesamowity! Można go obejrzeć w naszej galerii.

     Nie tylko historia Śnieżki służyła za oprawę muzyczną dla tych dętych blaszanych brzmień. Przenieśliśmy się także dzięki nim do krakowskiego grodu otoczonego przez nieprzejednane hordy tatarskie i posłuchaliśmy dzielnego hejnalisty z wieży mariackiej. Udało nam się także zatańczyć na pokładzie tonącego Titanica dzięki bohaterskiej postawie tamtejszej orkiestry. 

      Jakie to były emocje, jakie historie! I ile z nich zostanie z nami na zawsze. Jaka muzyka koi Wasze nerwy, rozwesela, czasem pomoga wypłakać wszelkie smutki i troski? My gromadzimy takie "kawałki"- utwory, piosenki w muzycznej bibliotece naszych uczuć, a z każdym spotkaniem z LBK ich przybywa.