Przedszkole z prawami dziecka

Podsumowanie zajęć w grupie IV:

Działania w mojej grupie starszaków odbywały się pomiędzy 27 maja 2019 r. a zakończyły się 08.06.2019 r. Zaczęło się od pogadanki o prawach dziecka, o tym, czym są, jakie są, kto o nie dba. Moje dzieci, obecnie w większości 7 latki (pięcioro 6-latków) nie wiedziały nic o swoich prawach. To mnie utwierdziło w słuszności podjęcia współpracy z organizacją Unicef.

Zaczęłam od filmu o prawach dziecka, rozmowy na jego temat. Następnie dzieci zapoznały się z materiałami - plakatami i książeczką, które dostałam od Unicefu. Po pogadance dzieci ustaliły, że chciałyby dowiedzieć się więcej o swoich prawach. Opowiedziałam im, że przystąpiłam do projektu, by razem z nimi móc zdobywać informacje na ten ważny temat. Zdecydowały, że zapytają rodziców o swoje prawa i od tego zaczęliśmy nasze zajęcia. Prawie większość z nich opowiedziała, że także ich rodzice nie posiadali zbytniej wiedzy na dany temat. Informacji poszukiwaliśmy sami, zapoznając się z różnymi materiałami (bazowałam na książeczkach i plakatach otrzymanych od Unicefu, scenariuszach z miesięcznika "Bliżej przedszkola" oraz na opowiadaniach i kartach pracy z serwisu internetowego superkid.pl)

Omówiliśmy sobie prawa dzieci. Moi podopieczni chętnie zadawali pytania, dopytywali o niejasne kwestie, a także dzielili się swoimi przemyśleniami. Ostatnie, 4 zajęcie było poświęcone strażnikom praw dziecka. W czasie rozmów dzieci skupiły się na 3 grupach zawodowych - strażakach, policjantach oraz ratownikach wodnych (uczęszczają na baseny i panowie ratownicy z bolesławieckich Term wykonują swoją pracę z prawdziwą pasją, zaangażowaniem i wyczuciem). Ustaliliśmy, że podpisane dyplomy wręczymy panom strażakom i policjantom w czasie Festynu Rodzinnego, który miał miejsce ósmego czerwca. Dzieci oprócz podziękowań i wręczenia dyplomu i odznaczeń zarecytowały także wiersz Dominiki Góry "Moje prawa". Natomiast podziękowanie dla panów ratowników odbędzie się na zakończenie zajęć na basenach - 26.06.2019 r.