59-700 Boleslawiec

Tel: (075) 612 13 01

Miejskie Przedszkole Publiczne nr 1 w Bolesławcu

godło

"Na indiańskiej ścieżce"

      Poniedziałek po feriach przywitał nas kolejnym spotkaniem z Lubuskim Biurem Koncertowym "Orfeusz". Tym razem, dodatkowo, biuro wspomogli przedstawiciele zespołu Leyenda - potomkowie indian z Ameryki Południowej.

     Pan Jurek opowiedział nam ciekawie trudną historię indian z obu Ameryk. Mogliśmy także dowiedzieć się o elementach kultury indiańskiej - jak powstawały pióropusze, z czego wyrabiano tipi, jak polowano na tatankę. Wiemy już także, kto stworzył pierwszy flet! Instrumenty indiańskie pochłonęły naszą uwagę - są niesamowite! Toyo-instrument z drzewa bambusowego, czak-czas- grzechotka z orzechów, fletnia pana, quena, quenacho, samponia, vankara, bębny, deszczownica! Proste, a tak bardzo współgrają z naturą i potrafią naśladować jej dźwięki.

      Oprócz różnorodnych instrumentów, mogliśmy przyjrzeć się ubraniom - mokasynom, kurtkom z frędzlami. Były tipi i łapacz snów. Szkoda, że nie pomalowano nam dwóch czerwonych kresek wojennych - poszlibyśmy polować na tatankę, a może i na białą twarz też? Dzięki melodiom na polowanie udzielił nam się awanturniczny duch :-) Ciekawe, co nas czeka za miesiąc?